Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Sobiborze już gotowa. Prezentuje tragiczną historię ofiar niemieckiego obozu

Piotr Nowak
Piotr Nowak
PMM
Około 180 tys. Żydów zostało zgładzonych w SS-Sonderkommando Sobibor. Ich tragiczne losy będzie można poznać w nowym Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze. Otwarcie wystawy w czwartek.

Wystawę przygotowało Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z partnerami zagranicznymi. Przedstawia ona historię obozu zagłady w Sobiborze w kontekście masowej eksterminacji Żydów dokonanej przez III Rzeszę pod kryptonimem „Einsatz Reinhardt”.

W centrum ekspozycji znalazło się ponad 700 przedmiotów należących do ofiar obozu odkrytych podczas prac archeologicznych, a także 100 dokumentów i zdjęć, w tym ujawnione niedawno fotografie wykonane przez obozowych funkcjonariuszy.

Zdaniem Tomasza Kranza, dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku, otwarcie ekspozycji jest zwieńczeniem działań zapoczątkowanych jeszcze w 2008 r. przez Polskę, Holandię, Słowację i Izrael.

- Przedstawiciele tych państw podpisali wówczas list intencyjny w sprawie upamiętnienia ofiar obozu, w którym podkreślili potrzebę urządzenia w Sobiborze „Muzeum – Miejsca Pamięci przekazującego historię masowej zagłady obecnym i przyszłym pokoleniom” - przyznaje dyrektor Kranz.

W SS-Sonderkommando Sobibor zostało zgładzonych około 180 tys. Żydów – najwięcej polskich (90 tys.), holenderskich (34 tys.) i słowackich (24 tys.), ale byli wśród nich także Żydzi austriaccy, białoruscy, czescy, francuscy, litewscy, niemieccy i rosyjscy.

- To straszliwe dziedzictwo obcego mocarstwa zobowiązuje nas wszystkich do nieustannej troski o pamięć o ofiarach, naszych współbraciach, współobywatelach – podkreśla Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2000 r. na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze rozpoczęto badania archeologiczne. Do października tego roku muzealnicy przejęli od archeologów 58 172 zabytki wydobyte w trakcie wykopalisk. Spośród nich wyodrębniono i wpisano do ksiąg inwentarzowych 11 032 obiekty o szczególnym znaczeniu, wśród nich przedmioty osobiste ofiar, relikty związane z funkcjonowaniem obozu i rzeczy należące do sprawców. Część z nich i historię obozu będzie można poznać na nowej wystawie.

Z powodu sytuacji epidemicznej, obowiązujących obostrzeń sanitarnych oraz w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających muzeum nie organizuje wernisażu. Z tego samego powodu do odwołania zostały wstrzymane usługi przewodnickie na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku i w jego oddziałach. Ekspozycje można zwiedzać indywidualnie w reżimie sanitarnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski