Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Zabawka i mebel” w CSK. Ładne rzeczy, które służą nie tylko do oglądania

Sylwia Hejno
Młodych twórców inspirowały dzieła sztuki, baśnie, a wreszcie ich własna fantazja. Podobnych rzeczy nie znajdziemy w sklepie.

Wystawa „Zabawka i mebel” w Centrum Spotkania Kultur powstała z prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie.

- Są zaskakująco dojrzałe jak na wiek autorów, którzy mają od szesnastu do dziewiętnastu lat - zapewnia nauczyciel i kurator wystawy Konrad Rządowski.

Każdy przedmiot, który na niej zobaczymy przeszedł długą drogę, zanim się zmaterializował. A to sprawia, że np. drewniana zabawka się nie rozpadnie po parokrotnym użyciu, designerski stół nie tylko ciekawie wygląda, ale i śmiało można na nim położyć coś ciężkiego.

- Wszystko odbywa się zgodnie z zasadami sztuki projektowania i zgodnie z zasadami konstrukcji. Uczniowie tworzą projekty i makiety, słowem muszą się porządnie napracować, aby uzyskać efekt końcowy - mówi Konrad Rządowski.

Artystyczne „gadulstwo” jest niewskazane. Proces przejścia pomysłu w gotową pracę przypomina obieranie cebuli - należy zrezygnować ze wszystkiego, bez czego można się obejść. Kluczem dla uczniów ma być zwięzłość.

- W szkole przyjęliśmy taką zasadę, że odrzucamy wszystko, co jest zbędne w projekcie, czyli szukamy najprostszej możliwej formy i w ten sposób odkrywamy jej piękno - dodaje.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prace były zwyczajnie ładne. Na drewniane zabawki przyjemnie jest popatrzeć, przykładowo klekotki-ćmy wykorzystują naturalne chropowatości drewna i przypominają prawdziwą fakturę skrzydeł tego owada. Ale poza tym także działają.

- To nie tylko piękne przedmioty, one także pełnią funkcje edukacyjne: stymulują rozwój motoryki czy uczą percepcji form geometrycznych, a zatem jak najbardziej służą - dodaje Konrad Rządowski.

Podobnie rzecz ma się z meblami, które nie tylko efektownie zaprezentują się we wnętrzu, ale i prowokują naszą wyobraźnię.

Wystarczy popatrzeć na komplet szafek-ptasich budek lub wijące się jak wąż wiklinowe siedzisko, które możemy sami dowolnie układać i komponować z niego inne formy - choćby półeczki czy tunel zabaw dla kota... Albo na krzesła inspirowane malarstwem Mondriana.

Uczniowie chętnie zresztą cytują dzieła sztuki, na przykład „Pomarańczarka” Gierymskiego doczekała się swojego lalkowego odpowiednika z tkanin, podobnie jak jeden z obrazów Jacka Malczewskiego swojej wersji w 3D.

Prace nastolatków regularnie trafiają pod młotek w czasie szkolnych licytacji.

- Cóż, zdarzają dwu, a nawet trzykrotne przebitki i zażarte walki - nie kryje radości Konrad Rządowski.

Wystawa „Zabawka i mebel”, CSK, pl. Teatralny 1, do 23 lutego w godz. 10.00 - 16.00.
Oprowadzanie kuratorskie: wtorek (20.02) w godz. 12.00-14.00.
Warsztaty „Soft toys” z szycia zabawek: sobota (24.01) godz. 11.00, udział: 10 złotych, bilety do kupienia w kasie CSK.

Zobacz też: Konkurs Script Pro – szansa dla młodych scenarzystów (x-news)

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski