Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawy "Innych Brzmień": Co ma Gutenberg do majonezu?

Sylwia Hejno
Tomasz Sikora
Tomasz Sikora Tomasz Sikora
O tym, że nie tylko samą muzyką "Inne Brzmienia" stoją.

Stefan i majonez - to tytuł wystawy grupy Łódź Kaliska. Podczas festiwalu (8-12 lipca) można ją zobaczyć na ul. Olejnej 2.

Festiwal Inne Brzmienia 2011: Więcej o artystach

Stefan żółty i majonez żółty. Dostępni są także w naszej narodowej wersji polsko-czerwonej z etykietą, że bez konserwantów. A ten Stefan to piękny jest i wąsy ma jak Żeromski. Bo to Stefan Żeromski właśnie. Łódź Kaliska w otwartym nawiązaniu do estetyki Andy'ego Warhola odświeżyła przyprószony kurzem i siwizną wizerunek polskiego pisarza. Poprzednio goście podziwiali go w Muzeum Narodowym w Kielcach jako część projektu "Dla odmiany Żeromski".

Grupa działa od końca lat 70. i choć jej dzieje są burzliwe, to skład pozostaje ten sam. Tworzą ją: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski. Chętnie parodiują słynne dzieła, podejmują tematykę religijną i polityczno-społeczną. Bywa, że kończy się to aresztem (jak w 1998 roku, we Florencji, po nielegalnej sesji fotograficznej na tle "Narodzin Wenus" Botticellego) albo tylko skandalem (patrz: nagie godło Polski w koronie na okładce "Playboya").

Zobacz program festiwalu Inne Brzmienia

Dla grupy znanej z prowokacyjnych happeningów i inscenizowanych fotografii zawsze ważny był element zabawy. Ostatnio coraz częściej jednak spotyka się z oskarżeniami o seksizm i nadużywanie wizerunku gołych, kobiecych ciał.

Również przy ul. Olejnej 2 na chwilę zamieszka Galeria Bezdomna, prezentująca fotograficzne pasje wszystkich chętnych osób. Jej pomysłodawcami są Tomasz Sikora i Andrzej Świetlik. Będzie można także zobaczyć plakaty Romana Kalarusa, plakacisty, rysownika, malarza i designera. Artysta unika technologii cyfrowych, a jego plakaty można rozpoznać od razu dzięki charakterystycznym zestawieniom intensywnych, jarzących się kolorów.

W kawiarni "Między Słowami" na ul. Rybnej 4 goście pospierają się o to, czym jest książka dzisiaj, ponad pięćset lat po rewolucji Gutenberga. Pojawią się: Lech Majewski, grafik, plakacista i reżyser (ostatnio zachwycił krytykę filmem "Młyn i krzyż" na podstawie obrazu Bruegla) i Radosław Nowakowski, projektant książek, muzyk, podróżnik. Początek: piątek, godz. 19.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski