Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyszli ze sztuką w miasto, i to już po raz trzeci. A Przestrzenie Sztuki jeszcze nie jednym nas zaskoczą

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Dwie premiery, ponad 40 spektakli w 12 dzielnicach Lublina, a na każdym z nich przynajmniej 4 tysiące osób oraz bardzo dużo tańca. Nasze miasto stało się jedną wielką Przestrzenią Sztuki.

Lublin jest jednym z siedmiu polskich miast, które angażują się w wyprowadzanie sztuki na ulice w ramach programu Przestrzenie Sztuki. U nas realizowany jest w dwóch gałęziach: teatrze i tańcu, a pieczę nad tym sprawuje Centrum Kultury.

To właśnie dzięki Przestrzeniom Sztuki odbyła się premiera sztuki „Ryngraf” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, czyli kolejny odcinek przygód wymyślonego przez Marcina Wrońskiego komisarza Zygi Maciejewskiego. Do tej pory wybrało się na niego 1200 osób, a pokaz odbędą się jeszcze 25 września. Drugą premierą był „Kongres Futurologiczny” w reżyserii Daniela Adamczyka, który do świata powieści Lema przeniósł widownię nie tylko z Lublina, ale także z sześciu innych miast. Jednym z działań odbywających się pod szyldem Przestrzeni Sztuki były także pikniki polsko-ukraińskie „Integracje” oraz Teatr Objazdowy zajeżdżający do 14 miast w naszym województwie.

Przestrzenie Sztuki to także taniec. W ramach projektu zagrano spektakle, m.in. „BER: Bondara / Ekman / Rimeikis”, czyli tryptyk baletowy Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Odbyły się także liczne konkursy: Mini grant, Prezentacja Spektakli, Rezydentcja Artystyczna oraz Premiera Małego i Dużego Formatu. Nie zabrakło też coachingu z wybitnymi twórcami, warsztatów, a nawet wystawy – była to „Trajektoria tańca – składamy się z ciągłych poruszeń” Anny Łapińskiej. Jeśli jednak o poruszeniach mowa, odbyło się jeszcze jedno: bardzo ważne i między ludźmi, a może nawet między światami.

– Dzięki temu projektowi zaczęliśmy wykonywać bardzo ważną pracę, czyli zaczęliśmy integrować środowisko. tancerze hiphopowi, vogerzy, tancerze z tańca ludowego i innych dziedzin spotykają się ze sobą, chcą ze sobą współpracować, obserwują się i inspirują – mówi Ryszard Kalinowski, kierownik Lubelskiego Teatru Tańca.

Ale Przestrzenie Sztuki to nie tylko katalog zrealizowanych działań. Do 13 września lubelscy artyści mogą starać się rozbić bank 100 tys. zł na własne działania w ramach Open Call.

– To otwarty nabór projektów, do którego zapraszamy wszystkich miłośników teatru: teatry zależne, niezależne, artystów indywidualnych, grupy formalne i nieformalne skupione przy instytucjach i funkcjonujące w ramach organizacji pozarządowych. Żeby się zgłosić, trzeba wypełnić bardzo prosty formularz na naszej stronie, w którym należy określić swój pomysł i zakres oczekiwanego wsparcia finansowego i organizacyjnego – mówi Gabriela Żuk, zastępczyni dyrektora Centrum Kultury.

W sobotę 27 sierpnia o 10 rozpocznie się natomiast konkurs taneczny Street Dance Poka Styl, a występy taneczne będzie można oglądać w Muszli Koncertowej do godz. 2 w nocy. Wstęp dla widzów jest wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski