Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wytwórnia asfaltu w Hajdowie: Protestujący nie wierzą w obietnice inwestora

(jsz)
Inwestcyja Poslkiego Asfaltu spotkała sie z sotrym protestem mieszkańców
Inwestcyja Poslkiego Asfaltu spotkała sie z sotrym protestem mieszkańców
– Nasza inwestycja nie będzie szkodzić środowisku – przekonuje firma, która buduje w Lublinie wytwórnię asfaltu. Okolicznych mieszkańców to nie przekonuje. Zebrali kilkaset podpisów przeciwko budowie i szykują się do protestu.

Wytwórnia mas bitumicznych powstaje przy ul. Metalurgicznej. Właściciele pobliskich domów domagają się wstrzymania prac. Twierdzą, że przed rozpoczęciem budowy nie przeprowadzono konsultacji społecznych.

– Zostaliśmy też wprowadzeni w błąd przez inwestora – mówi Jacek Sałasiński, jeden z protestujących mieszkańców. – Przedstawiciele inwestora twierdzili, że budują hurtownię kostki brukowej. Przez przypadek dowiedzieliśmy się, że zamiast składować kostkę, będą produkować asfalt.

Zgodnie z prawem

Inwestor nie zgadza się z tymi zarzutami. Zapewnia, że projekt jest realizowany zgodnie z przepisami. Inwestor, spółka Polski Asfalt uzyskała pozytywną decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę.

– Wszystkie złożone w lubelskich urzędach dokumenty od samego początku dotyczyły wytwórni mas bitumicznych i były podawane do publicznej wiadomości – mówi Krzysztof Gil, z zarządu Polskiego Asfaltu. – Przykładem może być raport oddziaływania inwestycji na środowisko. Uzyskaliśmy wszystkie niezbędne pozwolenia i zgody.

Inwestor: To nie szkodzi

Zdaniem inwestora, wytwórnia nie zaszkodzi środowisku. Nie wpłynie tym samym na zdrowie i jakość życia okolicznych mieszkańców. Wszystko przez rozwiązania techniczne, zastosowane w powstającej wytwórni.

– Zainstalowaliśmy systemy filtrów tkaninowych. Ich wysoką skuteczność w redukcji emisji pyłów, potwierdzają badania producenta maszyn, nasze własne oraz kontrole Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – dodaje Gil. – Ze względu na dużą efektywność, są one powszechnie stosowane nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Podczas prowadzonych prac odbyła się kontrola nadzoru budowlanego, która zarówno ze strony formalnej jak i budowlanej nie wykazała żadnych uchybień.

Zapewnienia inwestora nie uspokoiły mieszkańców.

Zebrali podpisy

– Mnie to nie przekonuje – mówi Sałasiński. – Kiedy prześledzi się losy podobnych inwestycji, to okazuje się, że między obietnicami, a rzeczywistością jest spora różnica. Gdyby taka instalacja nie była szkodliwa, nie znalazłaby się na ministerialnej liście inwestycji, mogących oddziaływać na środowisko.

Mieszkańcy Hajdowa zebrali 350 podpisów pod petycją w sprawie wstrzymania budowy. Dokument przesłali prezydentowi Lublina. Swoje zarzuty kierują także przeciwko ratuszowi, który ich zdaniem powinien szerzej informować o planowanej inwestycji. Jeśli protesty na piśmie nie odniosą skutku, protestujący zapowiadają pikietę.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski