Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyzwania lubelskiego rynku zatrudnienia. Pracownicy najbardziej cenią sobie stabilność

Piotr Nowak
Piotr Nowak
materiał ilustracyjny
Co piąty pracownik z województwa lubelskiego przynajmniej raz w ciągu półrocza zmienia miejsce zatrudnienia – wynika z badań Randstad Polska. Firma zajmująca się doradztwem personalnym i pracą tymczasową opublikowała raport dotyczący lubelskiego rynku zatrudnienia. Okazuje się, że mieszkańcy województwa najbardziej cenią sobie stabilność zatrudnienia.

Ponad 75 tys. mieszkańców regionu jest zarejestrowanych jako osoby bezrobotne - wynika z danych GUS. Stopa bezrobocia należy do najniższych w ostatniej historii. To sprawia, że przedsiębiorcom coraz trudniej znaleźć pracowników.

– Z naszych analiz wynika, że zaledwie 4 na 10 pracodawcom w ostatnim czasie udało się zatrudnić tylu pracowników, ilu potrzebowali i jednocześnie takich, którzy spełniali określone w ofercie wymagania - wylicza Agnieszka Braunberger, kierownik oddziału Randstad Polska w województwie lubelskim i podkarpacki. W pozostałych przypadkach przedsiębiorcom nie udało się zapełnić wszystkich wakatów. Musieli obniżyć wymagania wobec kandydatów lub całkowicie zrezygnowali z rekrutacji, obawiając się kosztów poszukiwania nowych pracowników.

Problemem jest także rotacja etatów. Co piąty pracownik zmienia pracodawcę w ciągu półrocza. To dlatego, że nowe zatrudnienie często oznacza dla nich lepsze warunki. Dla pracodawców zjawisko rotacji może oznaczać trudności z prowadzeniem biznesu i strategicznym planowaniem rozwoju działalności, w tym realizacji nowych zleceń. Nie wszyscy pracodawcy mogą sobie pozwolić na utrzymanie pracowników poprzez podnoszenie pensji. Co mogą zaproponować w zamian?

Respondenci uczestniczący w Randstad Employer Brand Research wskazali, że najważniejszymi powodami pozostania w firmie są, obok wynagrodzenia, miła atmosfera w miejscu pracy, lokalizacja zakładu i stabilność zatrudnienia.

- Stabilność zatrudnienia jest postulatem bardzo charakterystycznym dla Polaków. Wynika z naturalnej, wskazywanej w badaniach socjologicznych, obawy przed sytuacjami niepewnymi, którą Polacy wykazują częściej niż inni mieszkańcy Europy. Niepewna sytuacja w zakresie zatrudnienia, od którego zależy jakość naszego życia, wzmaga poczucie niepokoju, a więc pracownicy życzliwiej będą spoglądać na pracodawcę, który oferuje stabilne warunki, skutecznie opiera się wahaniom koniunktury – wyjaśnia Agnieszka Braunberger.

Wynagrodzenia po studiach. Sprawdź, po której uczelni zarobi...

Randstad Employer Brand Research to Projekt badawczy dotyczący wizerunku pracodawcy i czynników atrakcyjności pracodawców jest prowadzony w 30 krajach i obejmuje ponad 175 000 respondentów. W Polsce był organizowany już po raz dziewiąty i objął 150 największych pracodawców oraz ponad 10 300 osób.

Uczestnicy badania co roku wskazują pracodawców postrzeganych jako najbardziej atrakcyjnych. Według respondentów z województwa lubelskiego najbardziej pożądanymi pracodawcami w regionie są: Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik, Herbapol Lublin oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski