Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIV Lubelski Festiwal Nauki. Piknik tym razem na pl. Litewskim

Aleksandra Dunajska
Ponad 1100 projektów - pokazów, eksperymentów, warsztatów - czeka na uczestników Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zapisy ruszyły.

Tegoroczną XIV edycję Lubelskiego Festiwalu Nauki zaplanowano tydzień później niż dotychczas - w ostatnim tygodniu września (24-30). - Zmiana to ukłon w stronę akademickiego Lublina. W tym czasie do miasta wracają studenci i ich także chcemy zaprosić do udziału w Festiwalu – tłumaczyła na wtorkowej konferencji prasowej Iwona Pachcińska, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego. - Wydarzenie to okazja do pokazania, jaki potencjał mają lubelskie uczelnie - dodawała prof. Iwona Niewiadomska, prorektor KUL.

Galę inauguracyjną zaplanowano na 26 września w CSK. Popularny Piknik Naukowy odbędzie się zaś 30 września, na zakończenie imprezy, a nie jak w latach poprzednich – na jej rozpoczęcie. Zmieni się też lokalizacja – nie będzie nią Arena Lublin ale plac Litewski. - Mamy nadzieję, że dzięki temu wezmą w nim udział także osoby, do których wcześniej informacja o Pikniku nie dotrze - podkreślała Anna Dutkowska z KUL, koordynatorka Festiwalu. Zapisy na stronie www.festiwal.lublin.pl ruszyły w poniedziałek. Potrwają do połowy września. - Pierwsze szkoły już się zgłaszają – mówiła Anna Dutkowska. - Jeśli jakieś wydarzenie będzie cieszyło się dużą popularnością, będzie można poprosić o dodatkową edycję – tłumaczyła.

Wybierać można spośród ponad 1100 projektów. Np. na Wydziale Nauk o Ziemi UMCS będzie można przeprowadzić symulację powodzi, dowiedzieć się, jak wytwarza się prąd ze śmieci oraz jak wykorzystuje się drony w badaniach środowiska. Wydział Matematyki zrealizuje projekt „bankowy saper” czyli jak poruszać się w świecie finansów, żeby nie wpaść na minę a Wydział Biologii i Biotechnologii grę, której uczestnicy będą musieli rozwiązać naurobiologiczne zagadki, żeby wydostać się z pokoju, w którym zostali zamknięci. Na UP uczestnicy projektów nauczą się np. jak odpowiednio głaskać psa i trenować konia. A także dlaczego jedne pszczoły zbierają nektar po to, żeby przerobić go na miód, a niektóre tylko zapylają. Będzie można też zajrzeć do na co dzień niedostępnych zakamarków Centrum Patologii i Terapii Zwierząt, m.in. sal operacyjnych. Politechnika Lubelska zaprasza m.in. do obejrzenia łazika marsjańskiego skonstruowanego w uczelni. A także na „Spacerek po firmamencie” w Domu Kultury LSM, gdzie naukowcy opowiedzą m.in. jak rozpoznawać gwiazdy.

Organizatorzy podkreślają, że tegoroczna edycja festiwalu będzie adresowana w szczególny sposób do seniorów, dla których przygotowano część projektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski