XIV Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków

Joanna Biegalska
Udostępnij:
XIV Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków w Lublinie zakończył się koncertem laureatów w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pierwsze miejsce ex aequo zdobyli w grupie starszej Sara Dragan z Polski oraz Raquel Areal Martinez z Hiszpanii. W grupie młodszej najwyższą nagrodę Grand Prix przyznano Słowakowi Teo Gertler a pierwsze miejsce zdobyła Sofie Leifer ze Szwecji.

Niekwestionowaną gwiazdą konkursu został dziesięcioletni Teo Gertler ze Słowacji. Jury, będąc pod wrażeniem dojrzałej gry i wirtuozostwa młodego skrzypka przyznało mu Grand Prix. Natomiast I miejsce zajęła niezwykle utalentowana, urocza Szwedka Sofie Leifer, II miejsce ex aequo zajęli Su Mingxuan z Chin i Tasillo Probst z Niemiec, III miejsce ex aequo przypadło Japonkom: Yuri Tanaka i Aiko Korai, IV miejsce ex aequo Japonka Luna Okubo i Francuska Marie-Aude Mellies oraz V miejsce zajęła Vera Kostner z Austrii. Polacy w grupie młodszej nie byli na tegorocznym konkursie silną reprezentacją, zgłosiło się 5 osób, dlatego zapewne w kategorii najmłodszych, przy tak silnej konkurencji, zabrakło ich wśród laureatów.

W grupie starszej startowało 8 osób z Polski, tym bardziej cieszy fakt, że 4 z nich znalazły się w ścisłej czołówce: Sara Dragan zajęła I miejsce ex aequo z Raquel Arel Martinez z Hiszpanii, Michał Orlik podzielił III miejsce ex aequo z Goto Ko z Japonii, Marta Grygier IV miejsce ex aequo z Laurą-Katheriną Handler z Niemiec i Julianem Walderem z Austrii a na V miejscu tytuł laureatki otrzymała Marta Sikora. Na II miejscu uplasował się Eduard Kollert z Czech.

- Była to jedna z najbardziej udanych edycji konkursu. Gwarancją wysokiego poziomu jest zawsze osoba prof. Zakhara Brona, który uchodzi za numer jeden na świecie jako pedagog skrzypiec. – podkreśla Prof. Roman Lasocki, wiceprzewodniczący jury - To co słyszeliśmy na tym konkursie to przyszłość wiolinistyki światowej. Mogę powiedzieć spokojnie, że wśród tegorocznych laureatów mamy godnych następców Vadima Repina i Maxyma Vengerowa. To są wspaniali młodzi artyści, którzy dzisiaj rozpoczynają swoją karierę.

Dla zwycięzców przewidziano pieniężne nagrody regulaminowe, dyplomy i statuetki. Jedną z nagród pozaregulaminowych Nagrodę im. Marcela Stefańskiego ufundowały Kluby Rotary Lubelszczyzny i Kluby Rotary z Francji z Dystryktów 1520 i 1670. Podczas koncertu laureatów Edward Lezon, założyciel i członek Klubu Rotary Terre de Hinaut we Francji oraz Christine, Stefański, córka śp. Marcela Stefańskiego wręczyli zwycięzcom pieniężne nagrody. W tym roku zdecydowano, że obie nagrody dla grupy starszej i dla grupy młodszej są dedykowane dla najlepszych Polaków. W grupie starszej nagrodę otrzymała Sara Dragan. Z uwagi na to, że w grupie młodszej wśród laureatów zabrakło Polaka, nagroda trafiła w ręce najmłodszego, genialnego Teo Gertler ze Słowacji.
Nagroda im. Marcela Stefańskiego jest przyznawana laureatom Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie od 2012 roku.

- Marcel Stefański, legenda francuskiego i polskiego ruchu rotariańskiego, wielki miłośnik dobrej muzyki odkrył Lublin dla Francuzów – przypomina Edward Lezon. - Byliśmy członkami Międzykrajowego Komitetu Polska-Francja w Rotary International i naszym celem była pomoc humanitarna dla Polski. Marcel Stefański był Gubernatorem francuskiego Dystryktu, po jego śmierci 21 listopada 2011 roku odbyło się uroczyste posiedzenie klubów Rotary regionu lubelskiego na którym podjęto uchwałę o nagrodzie jego imienia dla utalentowanego młodego skrzypka z Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie. Intencją Nagrody im. Marcela Stefańskiego i jego związku z Polską jest, żeby utrzymać więź fundując nagrody pieniężne dla najbardziej utalentowanych skrzypków z uwzględnieniem Polaków. Co istotne ze strony polskiej fundusze przyznane na tę nagrodę są inicjatywą regionalną Klubów Rotary Lubelszczyzny.

Pozostałe nagrody w postaci koncertów dla laureatów, ufundowały: Filharmonia Zielonogórska, Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Filharmonia Świętokrzyska i Akademia Muzyczna w Katowicach.

Wśród wielu wyróżnień nie zabrakło nagród i prestiżowych medali dla Towarzystwa Muzycznego w Lublinie, które świętuje 120. lecie. Dyrektor Towarzystwa Muzycznego Ryszard Piotr Heliasz otrzymał od Ministra Kultury Piotra Glińskiego najwyższe odznaczenie jakie można otrzymać na obszarze sztuki – Medal Gloria Artis.

- Traktuję to jako wyraz uznania dla naszego Towarzystwa Muzycznego w Lublinie i wszystkich osób zaangażowanych w pracę w Towarzystwie. Czujemy się spadkobiercami idei Jacka Ossowskiego o którym wszyscy pamiętamy jako twórcy nie tylko lubelskich konkursów ale wielkości muzyki w Lublinie – podsumował Ryszard Piotr Heliasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie