Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXII Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich już w sobotę w Lublinie

Piotr Nowak
Ubiegłoroczna edycja przeglądu zgromadziła na Starym Mieście setki fanów tradycyjnych melodii wygrywanych przez trębaczy
Ubiegłoroczna edycja przeglądu zgromadziła na Starym Mieście setki fanów tradycyjnych melodii wygrywanych przez trębaczy JB/archiwum
Dawniej alarmowali o zagrożeniu, obecnie ich muzyka przede wszystkim cieszy uszy. W sobotę Lublin zamieni się w stolicę polskich hejnałów.

Na Starym Mieście pojawi się 41 trębaczy z 27 miast i jednej gminy wiejskiej. - Niektórzy już we wrześniu potwierdzili swoją obecność. Świadczy to o niesłabnącym zainteresowaniu przeglądem - podkreślał wczoraj Władysław Stefan Grzyb, klikon miejski i kanclerz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich z siedzibą w Lublinie. Zwyczaj grania hejnału narodził się w średniowieczu.

- Nie było środków masowego przekazu, więc w ten sposób straż informowała mieszkańców o pożarze lub zbliżającym się niebezpieczeństwie - opowiadał pan Grzyb. - Pełnienie służby straże sygnalizowały za pomocą zawołań, przyśpiewek, a wreszcie melodii wygrywanych na różnych instrumentach. Te wykonywane o świcie określane były zapożyczonym z języka węgierskiego słowem "hejnał", oznaczającym "zorzę, świt", czyli budzącą poranną pieśń - tłumaczyła Alicja Dec, wicekanclerz OSMHM w Lublinie. Współczesnym hejnał nie kojarzy się już z zagrożeniem, tylko charakterystyczną melodią wygrywaną w południe.

Najlepszych wykonawców usłyszymy w sobotę. Przegląd poprzedzi msza święta z muzyczną oprawą trębaczy w bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście o godz. 9. O godz. 14 uczestnicy spotkają się z władzami miasta i województwa w Trybunale Koronnym. Później trębacze przemaszerują Krakowskim Przedmieściem na plac Litewski, gdzie złożą kwiaty przed pomnikami i odegrają hejnały miast. Oficjalne otwarcie przeglądu odbędzie się na Rynku Starego Miasta. Wykonawcy będą prezentować hejnały z balkonu Trybunału Koronnego. Towarzyszyć im będą utwory muzyczne wykonywane przez Orkiestrę Górniczą z Bogdanki oraz występy laureatek "Diamentów Lublina" z Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie. Impreza zakończy się odegraniem przez trębaczy hejnału ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich o godz. 18.

Skąd pomysł organizacji przeglądu? - Chodzi o krzewienie tradycji, która funkcjonuje od średniowiecza i popularyzację wiedzy o dawnych zwyczajach - wyjaśniał Władysław Stefan Grzyb. - Dodatkową atrakcją jest trwający w tym samym czasie Jarmark Jagielloński. Oba wydarzenia wpisują się w podejmowane przez miasto działania kultywowania tradycji i historii Lublina - dodała Olga Mazurek z Urzędu Miasta Lublin. Organizatorami imprezy są Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich, Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie i UML.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski