Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Anną Marią Jopek prosto w Przestworza!

Michał Dybaczewski
Joanna Urbaniec/Polska Press
Ten koncert z pewnością można anonsować jako jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznej jesieni w Lublinie. Już za niecały tydzień, w Centrum Spotkania Kultur, pojawi się Anna Maria Jopek w towarzystwie wybitnych polskich jazzmanów. Artyści zabiorą nas w „Przestworza”.

Genezę projektu „Przestworza” Anna Maria Jopek w rozmowie udzielonej specjalnie dla „Kuriera Lubelskiego” wyjaśniała następująco: – Zostałam zaproszona przez Kasię Wodecką do projektu Wodecki Twist, pamięci jej taty. Przyjęłam zaproszenie, bo wiedziałam, że za aranż będzie odpowiadał Piotr Wojtasik, którego niezwykle cenię. Stworzona przez niego muzyka była tak wielowymiarowa i głęboka, że zaczęłam marzyć, by z tą muzyką móc pobyć dłużej. Dlatego też poprosiłam Piotra, żeby stworzył taką przestrzeń wokół tego, co mnie całe życie określa i fascynuje.

Zdaniem artystki projekt „Przestworza” dobrze wpisuje się w trudne czasy współczesne: – Traktuje o byciu razem - w muzyce, ale i w szerszym kontekście, po długim czasie bycia na osobności. Widzę w tym dodatkową wartość, która dla mnie jest niezwykle istotna.

Podczas czwartkowego koncertu w CSK usłyszymy frazy i tematy tradycyjne, a także zupełnie nowe kompozycje. – W „Przestworzach” odwołuję się do ludowości, ponieważ tam są moje korzenie, moi rodzice śpiewali z zespole „Mazowsze”. Jednak „Bandoska”, czyli „Zachodźże słoneczko”, które śpiewałam już dawno temu, w aranżu Piotra Wojtasika jest zupełnie inną czasoprzestrzenią. Są tam też fragmenty starych pieśni religijnych, moje nowe piosenki, odarte jednak z „piosenkowości”, jak również ważne dla mnie wiersze - Anny Kamieńskiej czy Rainera Rilke. Z tej mozaiki rzeczy dla mnie aktualnie cennych Piotr Wojtasik ułożył muzykę, którą ciężko opisać słowami, dokonuje się w niej przekraczalność… tej muzyce po prostu trzeba się zawierzyć – opowiada z entuzjazmem Anna Maria Jopek.

Wspomniany już kilkukrotnie Wojtasik to wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, który od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Na scenie CSK pojawią się także Dominik Wania, Maciej Sikała, Atom String Quartet, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski oraz Piotr Nazaruk. – Ci muzycy są absolutnymi mistrzami, myślą niezwykle szeroko wykraczając poza schemat, wielokrotnie mnie zaskakują, ale zaskakują też samych siebie – mówi Jopek.

Anna Maria Jopek zaprosiła takich artystów, których gra i postawa w muzyce ucieleśniają wszystko w co wierzy i za czym nieustannie tęskni. Zapytaliśmy zatem wokalistkę, co jest przedmiotem tej wiary i tęsknot. – Prawda i duch! Wydaje mi się, że można to osiągnąć, tylko będąc wśród ludzi zakorzenionych w muzyce – zaznacza Anna Maria Jopek.

Zespół towarzyszący artystce tworzą nazwiska, które u miłośników jazzu powodują szybsze bicie serc – nie bójmy się tych słów: to absolutny top, nie tylko krajowy, ale i światowy. Czy zatem w projekcie „Przestworza” usłyszymy wyłącznie jazz? – Ciężko nazwać stylistycznie, to co się muzycznie w „Przestworzach” dzieje. Nie wiem czy jesteśmy bliżej jazzu, czy bliżej poezji, a może klasyki? – zastanawia się Anna Maria Jopek i dodaje: - Z jednej strony jest to synteza, a z drugiej coś własnego i unikalnego. Tak naprawdę chyba nie ma sensu szufladkować tej muzyki, ponieważ najważniejsze jest to, iż wszyscy – my artyści i publiczność – mamy poczucie, że obcujemy z czymś prawdziwym.

Lublin jest kolejnym miastem na trasie „Przestworzy”. Do tej pory odbyły się koncerty w Bydgoszczy i Szczecinie. – Za nami fenomenalne koncerty z cudowną publicznością, która dała nam poczucie, że jesteśmy wszyscy razem: w każdej nucie, frazie, zdaniu. Była jedność i siła, odbudowująca wszystko to, co we mnie zgasło przez miesiące pandemii. Te koncerty to rodzaj mojego wskrzeszenia! Jestem przekonana, że w Lublinie będzie podobnie – mówi Anna Maria Jopek.

Anna Maria Jopek – wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami naszych czasów. W Polsce miała zaszczyt śpiewać z Markiem Grechutą, Jeremim Przyborą oraz Wojciechem Młynarskim, a na światowych scenach występowała z takimi osobistościami jak: Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone, Noa czy Gonzalo Rubalcaba. W 2017 r. w noworocznym koncercie telewizyjnym spontanicznie wystąpiła też w duecie ze Stingiem.

Śpiewała na najbardziej prestiżowych scenach świata, wśród których są: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Hollywood Bowl w Los Angeles, Royal Festival Hall w Londynie, Hamer Hall w Melbourne, Blue Note Tokyo oraz opery w Tokio i Tel Awiwie. Nagrywała w londyńskich studiach: Real World Studios Petera Gabriela i legendarnym Abbey Road oraz The Power Station na Manhattanie.

9 września, czwartek, godz. 20:30, Centrum Spotkania Kultur (pl. Teatralny 1)
Bilety: 90-130 zł do nabycia w kasie biletowej CSK lub na stronie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski