Z czego i jak się spowiadać? Za te grzechy nie otrzymasz rozgrzeszenia: udzielić może go tylko papież!

JK
Z czego należy się spowiadać? Z grzechów - to najkrótsza odpowiedź. Są jednak takie grzechy, o których nie mieliście pojęcia. Za jakie przewinienia nie otrzymacie rozgrzeszenia, lub też udzielić może go tylko papież? Odpowiedź znajdziecie w galerii.

Grzechy, o których nie mieliście pojęcia. Czy na pewno wiecie, z czego należy się wyspowiadać?

NAJNOWSZA LISTA GRZECHÓW


Spowiedź powinnością każdego wiernego

Powinnością każdego wiernego jest spowiedź. Sobór laterański IV w 1215 roku wprowadził przepisy, które funkcjonują po dzień dzisiejszy - obowiązek przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania przynajmniej raz w roku. Co najmniej raz w roku należy także przyjąć Komunię Świętą - czego, jak wiadomo, bez czystego sumienia robić nie należy.

W dobie pandemii wielu wiernych zadaje sobie pytanie, jak odbyć spowiedź, by nie narazić swojego zdrowia i życia. Czy mimo że rzeczywistość wraca do normy, należy ryzykować? Jakie jest stanowisko kościoła w tej kwestii?

Episkopat: Spowiedź on-line lub telefonicznie nie wchodzi w grę

Choć nowoczesność umożliwia wiele zdalnych rozwiązań, nie sprawdzą się one w przypadku spowiedzi. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreśla:

Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”. Spowiedź, także w obecnych warunkach, jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem, przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych.

źródło: episkopat.pl

Czytaj także

Jeśli nie w konfesjonale, to gdzie?

Ks. Paweł Rytel-Andrianik wskazuje, że najwłaściwszym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, jednak w szczególnych okolicznościach sakrament może zostać przeprowadzony poza nim. W obecnych warunkach Episkopat dopuszcza sprawowanie spowiedzi poza kościołem, w miejscach takich jak:

  • kaplica,
  • zakrystia,
  • sala katechetyczna,
  • biuro parafialne.

Spowiedź można odbyć też w innych lokalizacjach pozwalających na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.

Nie mogę lub boję się przystąpić do spowiedzi. Co w takiej sytuacji?

Do tematu spowiedzi w Wielkim Tygodniu odniósł się Abp Gądecki w orędziu, które wygłosił 4 kwietnia 2020. Arcybiskup podkreślił, że ówczesna sytuacja była szczególna i przypomniał o pewnym rozwiązaniu, które mogło i nadal może okazać się zbawienne dla wielu osób. Chodził o wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy.

Poza okolicznościami, gdzie możliwa jest indywidualna spowiedź, wytyczne księży biskupów przypominają o - wskazanej w Katechizmie - możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. - Abp Gądecki

Jeśli ma miejsce sytuacja, w której nie możemy przystąpić do spowiedzi i są ku temu poważne racje, wierny może wzbudzić akt żalu doskonałego, co przywraca go do stanu łaski. Na czym akt ten polega? Musi on w sobie zawierać zamiar wyspowiadania się jak najszybciej, gdy tylko będzie to możliwe.

Rzecznik Episkopatu Polski precyzuje:

Idąc za wskazaniami Katechizmu Kościoła Katolickiego numer 1452, biskupi napisali, że taki żal odpuszcza nawet grzechy śmiertelne, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe. Księża biskupi podkreślają, że uzyskane w ten sposób odpuszczenie grzechów jest związane z obowiązkiem ich wyznania podczas najbliższej możliwej okazji do spowiedzi.

źródło: episkopat.pl

Spowiedź a rachunek sumienia. Jak przygotować się do spowiedzi?

Nie ze wszystkich grzechów musimy spowiadać się w konfesjonale. Jakie z nich zostaną nam odpuszczone w trakcie pokuty podczas Mszy Świętej?

Jakie grzechy zostaną nam odpuszczone w spowiedzi powszechnej?

Na początku mszy świętej następuje moment powszechnego wyznania grzechów. Wtedy to każdy w duchu wyznaje grzechy powszednie, które odpuszcza zbiorowy akt pokuty. Pozostałe grzechy - ciężkie i śmiertelne - mogą zostać odpuszczone jedynie w sakramencie pokuty i pojednania. Kościół katolicki nie uznaje spowiedzi powszechnej z tych grzechów - możliwa jest ona tylko przy zagrożeniu życia, gdy nie ma sposobności wyznania indywidualnego. Z grzechami ciężkimi i śmiertelnymi musimy udać się więc do konfesjonału.

Czym są grzechy powszednie?

Do grzechów powszednich zalicza się wszystko to, co zostało uczynione bez świadomości czy złej woli. Jeśli zrobimy coś nienaumyślnie, czego szkodliwość jest znikoma, możemy uznać to za grzech powszedni. Nie ma szczegółowych wytycznych co do rozróżniania grzechów ciężkich od powszednich, należy zatem kierować się własnym sumieniem. Z czego więc musimy się wyspowiadać w konfesjonale?

Z czego i jak się spowiadać? Za te grzechy nie otrzymasz roz...

Grzechy, o których nie mieliście pojęcia. Które z nich są ciężkie, a za które nie dostaniemy rozgrzeszenia?

Lista grzechów ciężkich z roku na rok jest coraz dłuższa. Są wśród nich takie, za które nie dostaniemy rozgrzeszenia. Niektóre z nich potrafią zadziwić - zwłaszcza te, które znalazły się na liście nowych grzechów wypuszczonej przez Penitencjarię Apostolską w kwietniu ubiegłego roku. Sprawdźcie, z czego należy się wyspowiadać idąc do spowiedzi, a za co nie dostaniemy rozgrzeszenia

Psychiczne skutki pandemii

Wideo

Komentarze 408

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Red

Marcus Eli Ravage:

.

„Lecz nie zostawiliśmy was w spokoju. My wzięliśmy was w ręce i ściągnęliśmy z was piękna i wspaniała tkankę którą stworzyliście i zmieniliśmy cały kierunek waszej historii. Podbiliśmy was jak żadne z waszych imperiów nie było w stanie podporządkować sobie Afryki lub Azji. Zrobiliśmy to bez pocisków, bez krwi, bez wrzawy, bez jakiejkolwiek siły. Zrobiliśmy to wyłącznie dzięki potędze naszego ducha, idei i przy pomocy propagandy.

.

Zrobiliśmy z was ochoczych, nieświadomych nosicieli naszej misji dla całego świata, całego dzikiego świata i do niezliczonych jeszcze nie narodzonych przyszłych pokoleń. Niezupełnie rozumiejąc co my wam czynimy, staliście się powszechnymi agentami naszej rasowej tradycji, niosąc nasza ewangelie do niezbadanych jeszcze zakątków ziemi. Nasze plemienne prawa dały wam podstawy do wszystkich waszych świętych konstytucji i systemu prawnemu. Nasze legendy i ludowe opowiadania są świętą tradycją, kołysanką dla waszych dzieci. Nasi poeci wypełnili wasze hymny i modlitewniki. Nasza narodowa historia stała się niezbędna częścią nauk dla waszych pastorów, księży i naukowców. Nasi królowie, nasi mężowie stanu, nasi prorocy, nasi rycerze są waszymi bohaterami. Nasz starożytny mały kraj jest waszą Ziemią Świętą. Nasza naturalna literatura jest wasza Świętą Biblią. To co nasi ludzie myśleli i nauczali stało się nierozerwalną kanwą wplecioną w każde wasze przemówienie i tradycje tak, że nikt nie może być nazwanym wykształconym jeśli nie zna naszej rasowej spuścizny.

.

Żydowscy rzemieślnicy, żydowscy rybacy są waszymi nauczycielami i waszymi świętymi z niezliczonymi wyrzeźbionymi postaciami w niezliczonych katedrach wzniesionych dla ich pamięci. Żydowska panna jest waszym ideałem macierzyństwa i kobiecości. Żydowski zbuntowany prorok jest centralna figura w waszych religijnych modlitwach. My zlikwidowaliśmy waszych idoli, odstawiliśmy wasza rasowa spuściznę i zastąpiliśmy ja naszym bogiem i naszymi tradycjami. Żaden podbój w historii nie może by nawet porównywalnym z tym czystym i sprawnym opanowaniem was!

https://wolna-polska.pl/wiadomosci/prawdziwa-sprawa-przeciwko-zydom-marcus-eli-ravage-2014-03

s
sondor

O jednym zawsze trzeba pamiętać - to wszystko zostało wprowadzone przez "księży". spowiedź także, o tak przypadkiem żeby mieć wpływ na rządzących. Te posty, ta spowiedź raz do roku to także wymysł "księży". Starsi pamiętają - trzy godziny nic nie jeść, nie pić przed komunią, zachować post w wigilię - no to zweryfikujcie to ze stanem dzisiejszym - więc o czym tu dyskutować, to co człowiek wprowadził to i człowiek może zmienić - więc co - jedne wielkie oszustwo - kto wie!!!

G
Gość

Tylko młodzi księża nie muszą się spowiadać z pedofilii :)

J
Józef Szramiak
26 lutego, 17:16, EaDo:

Jak można zwierzać się obcemu facetowi?

A później taki Rydzyk będzie Cię szantażował ....i to czyni tylko ta jedna religia na tym "bożym " świecie - jakiś klecha, papież , Rydzyk czy rabin wiedzą o tobie człowieku więcej niż "Nasza władza" .

J
Józef Szramiak
13 marca, 0:08, szer:

Dlaczego wasze reklamy przesłaniają artykuł? No dlaczego? Ostatni raz otworzyłem wasz kurier.

Bo liczy się prawda Biblijna ...normalność i rzeczywistość to nie ten temat

J
Józef Szramiak
3 kwietnia, 14:37, EaDo:

Od 60-ciu lat spowiadam się Bogu bez pośredników, to działa ...

A ja polecam trochą Nauki - Watykan zamiast kłamstw niech opublikuje Henocha . a skąd na tym Naszym świecie są szczątki ludzkie sprzed setek tysięcy i milionów lat ?

P
Pur - pur
5 kwietnia, 08:32, Lubię ludzi:

To piękne, że ludzie raz w roku z żalem przyznają się do zła w swoim życiu i postanawiają więcej go nie robić.

Mało kto wie, że takie słowa, jak "grzech" czy "msza" zostały zapożyczone z języka czeskiego.

Czy oszust , faryzeusz który to zamienia wodę z mąka i twierdzi ,że to ciało może mieć rozgrzeszenie ?

Czy wysyłanie dusz za pieniądze do "nieba " nie jest grzechem o wadze 100 tonowej czyli ciężki ?

l
linki

https://www.heypasteit.com/clip/0IUMUT

L
Lubię ludzi

To piękne, że ludzie raz w roku z żalem przyznają się do zła w swoim życiu i postanawiają więcej go nie robić.

Mało kto wie, że takie słowa, jak "grzech" czy "msza" zostały zapożyczone z języka czeskiego.

N
Niewierzący w bajki

Za pokutę jest już same patrzenie na tego z powyższego zdjęcia

N
Niewierzący w bajki

Za pokutę ...wystarczy popatrzyć na tego z powyższego zdjęcia !!!

E
EaDo

Od 60-ciu lat spowiadam się Bogu bez pośredników, to działa ...

s
szer

Dlaczego wasze reklamy przesłaniają artykuł? No dlaczego? Ostatni raz otworzyłem wasz kurier.

g
g

Przecież już samo przyjście na świat jest grzechem(rodzimy się grzesznikami),więc o co chodzi? Zresztą coronavirus przrzedzi to piastowskie plemię co ma tyle nienawiści do siebie samego jak i świata całego

G
Gość

Drogi redaktorze, następnym razem rzetelniej się przygotuj jeśli chcesz przekazywać ludziom wiedzę!

Nie jest grzechem życie z nowym związku, mieszkanie z drugą osobą bez ślubu, jeśli się nie współżyje. Taką informację warto dodać!

Dwa - antykoncepcja również nie jest grzechem, jeśli bierze się ją z powodów zdrowotnych ( u kobiet jest to np. nieregularne miesiączkowanie). Konkretniej, bo niesprecyzowane informacje mijają się z celem chyba?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3