Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii Lublina: Dwa dzieła Matejki ukryte w Lublinie

Witold Michalak
Archiwum
2 kwietnia 1941 r. w lubelskim magistracie odbyło się spotkanie, które zadecydowało o losie "Bitwy pod Grunwaldem" i "Kazania Skargi" Jana Matejki. Konspiratorzy dowiedzieli się o planach nazistów, którzy byli blisko odkrycia bezcennego dzieła sztuki, podjęli decyzję o przeniesieniu płótna w zupełnie nowe miejsce.

"Bitwa pod Grunwaldem" i "Kazanie Skargi" opuściły Warszawę 7 września 1939 r. Obrazy zapakowane w potężną, bo ponad 4-metrową skrzynię, dotarły do Lublina na wozie ciągniętym przez konie. Podróż trwała dwa dni. Płótna trafiły do Muzeum Lubelskiego przy ul. Narutowicza, gdzie schowano je w wypożyczalni książek. Okupanci cały czas starali się wytropić miejsce ich ukrycia. Wiosną 1941 r. okazało się, że Niemcy planują przejąć cały budynek przy Narutowicza, którym dotychczas zajmował się magistrat. Na tajnym zebraniu ustalono, że obrazy trafią na teren Taborów Miejskich przy ul. Elektrycznej.

Operacja przewiezienia malowideł była wyjątkowo brawurowa. Płótna wyniesiono i złożono na wozie drabiniastym, który później przejechał przez miasto nie niepokojony przez nikogo. Malowidła umieszczono w szopie. Później konspiratorzy oba płótna złożyli do skrzyni i zakopali pod klepiskiem. Tam dotrwały do końca wojny.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski