18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii Lublina: Malowidła w kaplicy św. Trójcy na Zamku Lubelskim

WIT
Z historii Lublina: Malowidła w kaplicy św. Trójcy na Zamku Lubelskim
Z historii Lublina: Malowidła w kaplicy św. Trójcy na Zamku Lubelskim Archiwum
W dzień św. Wawrzyńca czyli 10 sierpnia dobiegły końca prace nad polichromiami w kaplicy św. Trójcy na lubelskim Zamku. Informacja na temat została zapisana cyrylicą na tablicy fundacyjnej.

Niestety znacznie mniej wiemy o tym, kiedy rozpoczęły się prace nad bezcennymi malowidłami. Z zapisków w księdze miejskiej wiemy, że w 1407 r. prace już trwały. Rusko-bizantyńskie malowidła ufundował Władysław Jagiełło, który w ten sposób polecił udekorować kaplicę przez stulecia pełniącą funkcję kaplicy królewskiej. To w niej w 1569 r. odprawiono nabożeństwo z okazji zawarcia unii polsko-litewskiej. W raz z upadkiem Polski kaplica i zdobiące je malowidła niszczały. W XIX wieku ściany pokryte polichromiami zamalowano i otynkowano.

Prace nad osłonięciem malowideł rozpoczęły się za sprawą Józef Smoliński. Odsłanianiem polichromii zajmowała się m.in. Carska Komisja Archeologiczna. Po zakończeniu I wojny światowej konserwacją kierowali Jerzy Siennicki, a później Edward Trojanowski. Później polichromie były jeszcze wielokrotnie restaurowane. W kwietniu 1997 r. wnętrze kaplicy udostępniono zwiedzającym.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski