Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii Lublina: Radni wydali wyrok na czerwonoarmistę

Witold Michalak
Z historii Lublina: Radni wydali wyrok na czerwonoarmistę
Z historii Lublina: Radni wydali wyrok na czerwonoarmistę Jan Trembecki/Archiwum
Radni miejscy na sesji 6 czerwca 1990 r. podjęli decyzję o całkowitym usunięciu pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej z pl. Litewskiego. Monument, który przez 45 lat dominował nadcentrum Lublina, przechodził do historii.

Obrady samorządowców nad przyszłością pomnika były bardzo zażarte. W czasie sesji apelowali do swoich oponentów o prowadzenie "dyskusji na poziomie europejskim, a nie barbarzyńskim" albo odwoływali się do zasad etyki chrześcijańskiej. Tak wyglądała właśnie dyskusja o tym, co począć z figurą czerwonoarmisty. Niektórzy radni za barbarzyństwo uznali propozycje przedstawicieli Konfederacji Polski Niepodległej, którzy chcieli, aby pomnik zniszczyć i przeznaczyć na cele gospodarcze. Działacze KPN zapowiadali, że będą organizować pikiety i akcje protestacyjne we wszystkich miejscach, w których zostanie on ustawiony. Ostatecznie zapadła decyzja o rozbiórce. "Wyrok" wykonano bardzo szybko. Kilka dni później, 10 września o godz. 7.30, rozpoczął się demontaż.

Pomnik Wdzięczności stał na pl. Litewskim od 1945 r. Warto przypomnieć, że zaraz po wejściu do Lublina wojsk radzieckich i polskich w tym miejscu ustawiono inny obiekt. Był to mierzący sześć metrów pomnik Braterstwa Broni Narodów Słowiańskich. Nie zagrzał jednak tam zbyt długo miejsca. Prawdopodobnie w marcu został rozebrany. Władze zdecydowały, że w centrum Lublina musi stanąć pomnik ku czci Armii Czerwonej.

Tak też się stało. Na wielkim cokole ustawiono postać żołnierza radzieckiego w hełmie i płaszczu, który w jeden ręce trzymał karabin, a w drugiej łopoczący sztandar. Poniżej znalazły się płaskorzeźby pokazujące walczących ramię w ramię Polaków i czerwonoarmistów. Znalazło się także miejsce na godło ZSRR oraz napis głoszący "Wieczną chwałę bohaterów poległych w bitwach za niepodległość Związku Radzieckiego i demokratycznej Polski".

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski