Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Lublina znikną niebawem szkoły widma. Wśród nich są licea i technika

Ilona Leć
Licea profilowane, uzupełniające i technika. Kilku szkołom w Lublinie grozi likwidacja
Licea profilowane, uzupełniające i technika. Kilku szkołom w Lublinie grozi likwidacja Archiwum Polskapresse
Licea profilowane, uzupełniające i technika. Kilku szkołom w Lublinie grozi likwidacja. Powód? Brak uczniów, nie można utworzyć klas.

W trakcie najbliższej sesji Rady Miasta poznamy losy sześciu lubelskich szkół ponadgimnazjalnych. Na czarnej liście placówek, które z dniem 31 sierpnia mogą zostać zamknięte znalazło się sześć liceów i techników.

Wśród nich pojawiła się uchwała dotycząca likwidacji I Liceum Profilowanego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego. W podobnej sytuacji znalazły się profilowane V LO w ZSE im. Vetterów oraz VII LO w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II.

Likwidacja liceów profilowanych związana jest z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z 2011 r. Zgodnie z nowymi przepisami, licea profilowane przestaną istnieć do 1 września 2014 r. a od września 2012 r. trwa systematyczne ich wygaszanie.

W sierpniu zlikwidowane może być również IV Uzupełniające LO Specjalne dla Uczniów Niesłyszących i Słabo Słyszących oraz Niewidomych i Słabo Widzących, wchodzące w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełno-sprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej. Tam również nie ma uczniów i nie tworzy się już pierwszej klasy dwuletniego LO.

Z mapy lubelskich szkół może zniknąć też Technikum Uzupełniające dla Dorosłych nr 1 oraz Technikum Energetyczne nr 2. Pełna lista pozostałych placówek z regionu będzie znana dopiero pod koniec lutego.

- W tym momencie dotarł do nas tylko jeden wniosek dotyczący nie zamknięcia, a połączenia Szkoły Podstawowej z Gimnazjum w Stężycy. Myślę, że do końca lutego, po zatwierdzeniu wniosków przesyłanych przez placówki oświatowe, poznamy pełną listę likwidowanych szkół - informuje Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.

W ubiegłym roku do lubelskiego kuratorium wpłynęło 149 uchwał dotyczących zamiaru likwidacji szkół. W 2012 r. było ich 292, czyli prawie dwa razy więcej. Placówki, które mają niewystarczającą liczbę uczniów, mogą zawsze się przekształcić i połączyć z innymi szkołami lub przejść pod skrzydła stowarzyszeń. Co roku większość zamykanych szkół kończy działalność bo nie ma ani jednego ucznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski