Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Z miłości do Polski". Uczniowie XXIX LO w Lublinie wzięli udział w plenerowej lekcji poświęconej historii Armii Krajowej

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Uczniowie z XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc. majora Hieronima "Zapory" Dekutowskiego wzięli udział w plenerowej lekcji historii poświęconej Armii Krajowej. Dzisiaj (14 lutego) przypada 81. rocznica jej powstania.

Na terenie cmentarza przy ul. Białej znajduje się symboliczna mogiła majora Hieronima "Zapory" Dekutowskiego oraz grób płk. Kazimierza Tumidajskiego, komendanta Okręgu Lublin Armii Krajowej w latach 1943-1944. To właśnie w tym miejscu odbyła się we wtorek (14 lutego) otwarta lekcja o historii Armii Krajowej skierowana do młodzieży z XXIX LO w Lublinie. Jej termin nie był przypadkowy. AK została powołana do życia dokładnie 81 lat temu - 14 lutego 1942 r.

Okolicznościową prelekcję wygłosił Robert Derewenda, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. W jej trakcie przybliżył on słuchaczom dzieje i genezę Armii Krajowej - najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej podziemnej armii europejskiej podczas II wojny światowej. Uczniowie poznali również biogram płk. Tumidajskiego. Warto przypomnieć, że jego imieniem została nazwana jedna z ulic na Kalinowszczyźnie.

Wydarzenie zwieńczyło złożenie wieńców i zniczy na grobach bohaterów.

- Czujemy się częścią dziedzictwa żołnierzy Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (jednym z dowódców organizacji był mjr Dekutowski - przyp. red) i chcemy pielęgnować pamięć o ich walce za wolną Polskę. Stąd też obecność naszych uczniów na dzisiejszej lekcji historii - zaznacza Monika Olędzka-Kozakiewicz, wicedyrektor XXIX LO im. Hieronima "Zapory" Dekutowskiego.

Pracownicy IPN nagrali razem z młodzieżą specjalne pozdrowienia dla kpt. Marianny Krasnodębskiej, łączniczki AK. W 2022 r. została ona uhonorowana Medalem "Zasłużony dla Lublina".

- Razem z dyr. Derewendą odwiedziliśmy panią Mariannę i odtworzyliśmy jej przygotowany przez nas krótki film. Jego hasłem przewodnim są słowa: "Z miłości do Polski". Nagranie bardzo ją ucieszyło - podkreśla Szczepan Barczyk, asystent prasowy lubelskiego oddziału IPN.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski