Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z powodu obostrzeń przeniesiono Drogę Krzyżową na Majdanku do poszczególnych parafii. „Wybraliśmy inne rozwiązanie”

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca/archiwum
Po kilka tysięcy osób każdego roku uczestniczyło w Drodze Krzyżowej na Majdanku. Jednak pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów. Dlatego wydarzenie zostało przeniesione do poszczególnych parafii.

Blisko 80 tys. ofiar pochłonął niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku. Możliwość modlitwy na terenie dotkniętym tragedią tysięcy osób każdego roku przyciągała tłumy wiernych. Tak było aż do wiosny ubiegłego roku.

Obostrzenia wprowadzone przez rząd na dwa tygodnie przed ubiegłoroczną Drogą Krzyżową na Majdanku zaskoczyły organizatorów z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Po raz pierwszy od 20 lat wydarzenie nie odbyło się. Jednak tym razem organizatorzy są przygotowani.

- Z powodu zamknięcia muzeum i wprowadzenia innych obostrzeń nie było możliwości, żeby zaprosić wszystkich na teren byłego obozu. Dlatego wybraliśmy inne rozwiązanie - wyjaśnia Martyna Gieleta, koordynatorka wydarzenia.

W rejonach duszpasterskich całej archidiecezji odbędą się lokalne drogi krzyżowe oparte na dokładnie tym samym scenariuszu. Nabożeństwa będą przygotowywane przez miejscowe wspólnoty młodych (jak KSM, Ruch Światło-Życie i inne) we współpracy z duszpasterzami.

Droga Krzyżowa na Majdanku. Modlili się w miejscu naznaczony...

Drogi krzyżowe wykorzystujące wspomnienia byłych więźniów obozu na Majdanku odbędą się m.in. w wąwozie na lubelskich Czubach (a dokładnie przy amfiteatrze w Parku Jana Pawła II), w Chełmie (dwa nabożeństwa: jedno przygotowywane przez KSM, drugie przez miejscowe CDM), w Świdniku, Bychawie i Lubartowie. Każde lokalne nabożeństwo rozpocznie się 26 marca o godz. 19.15 połączeniem na żywo z abp. Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim. Duszpasterz skieruje z Majdanka swoje słowo do wszystkich uczestników.

Ponadto, 31 marca, na kanale Centrum Duszpasterstwa Młodzieży AL na platformie YouTube zostanie opublikowane nabożeństwo drogi krzyżowej, które obędzie się na terenie Majdanka. Modlitwa będzie miała formę znaną z poprzednich lat, jednak bez udziału uczestników.

- Celem tegorocznego wydarzenia jest zaangażowanie młodych do wyjścia z domu oraz przede wszystkim kontynuacja wieloletniej tradycji wydarzenia i pokazanie Kościoła młodych. Chcemy także włączyć do organizacji i zachęcić do współpracy lokalne wspólnoty.

EDK w nowej formie
Pandemia zweryfikowała nie tylko plany organizatorów Drogi Krzyżowej na Majdanku, ale także innych wydarzeń religijnych. W zmienionej formie odbędzie się w tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa.

- Nie będzie jednej wspólnej mszy świętej i wspólnego wyjścia na szlak. W dobie pandemii to byłoby niemożliwe. Zachęcamy, żeby w każdy piątek wyruszyć na szlak po mszy św. w wybranym kościele – wyjaśnia ks. Mirosław Ładniak, organizator EDK w Lublinie.

Trasy są takie same jak te przygotowane w ubiegłym roku. Do wyboru jest osiem szlaków do Wąwolnicy, Lubartowa i wokół Lublina. Są zróżnicowane pod względem trudności i długości. Najkrótsza liczy 31 km, prowadzi wokół Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście. Najdłuższa ma około 51 km, zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski