Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z sądu do sądu. Sprawa górek czechowskich wraca niczym bumerang. NSA zdecydował

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Adrian Tomczyk/archiwum
Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie dalszego losu górek czechowskich. NSA uwzględnił skargę ratusza i uchylił decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sprawa ma trafić do ponownego rozpatrzenia.

Skargą kasacyjną na decyzję WSA Naczelny Sąd Administracyjny zajął się w czwartek (24 listopada) na posiedzeniu niejawnym. - Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok WSA i przekazał sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania - poinformowano nas w Wydziale Informacji Sądowej NSA.

- Uchylenie wyroku przez NSA oznacza, że skarga kasacyjna Gminy Lublin została uwzględniona, a tym samym wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 grudnia 2021 roku naruszał prawo. Przy ponownym rozpatrzeniu sprawy, WSA w Lublinie powinien uwzględnić wytyczne wskazane dzisiaj przez NSA - komentuje decyzję NSA Katarzyna Duma, rzecznik prasowy lubelskiego ratusza.

- Na wniosek pełnomocnika pana prezydenta Żuka sprawa została utajniona i jest to bardzo smutne, bo chcieliśmy ją obserwować. Po raz kolejny widzimy niechęć prezydenta do jawności i wszystkiego, co ma związek z partycypacją – mówi Magdalena Nosek z kolektywu Górki Czechowskie Wietrznie Zielone, który jest zdecydowanym przeciwnikiem zabudowy „zielonych płuc Lublina”.

Przypomnijmy, w połowie grudnia 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że uchwał w sprawie studium zagospodarowania Lublina jest niezgodna z prawem. Chodzi o uchwałę dopuszczającą budowę bloków na części górek czechowskich.

WSA uznał wówczas, że w trakcie prac nad studium nie spełniono wymogów dotyczących uwarunkowań wynikających ze stanu środowiska, przyrody i krajobrazu. Ratusz zlecił wprawdzie opracowanie pełnego raportu środowiskowego na temat górek, ale w momencie przyjęcia studium prace nad nim ciągle trwały, a miasto nie poczekało z podjęciem uchwały do ich zakończenia.
Miasto nie zgodziło się z werdyktem WSA. Wniosło sprawę do wyższej instancji czyli NSA. - Przy wydawaniu zaskarżonej uchwały w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin doszło do naruszenia zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu oraz obowiązku uwzględnienia przy uchwalaniu studium uwarunkowań wynikających ze stanu środowiska, przyrody i krajobrazu – stwierdził sąd w uzasadnieniu wyroku. Lubelski ratusz przekonywał, że sporządzenie dokumentu studium, zostało przeprowadzone z należytą starannością, zgodnie z wszelkimi przepisami prawa w tym zakresie i w oparciu o wymagane dokumenty – przekonywała w styczniu tego roku, po opublikowaniu uzasadnienia do wyroku WSA Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Sądowy spór o zgodność z prawem uchwały w sprawie przyjęcia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina” toczy się od sierpnia 2019 r. Od tego czasu dwa wyroki wydał WSA (grudzień 2019 r. i grudzień 2021 r.), oba niekorzystne dla miasta. W odpowiedzi ratusz dwa razy składał skargę kasacyjną do NSA. Dwa razy skutecznie. Sprawa wróci zatem do ponownego rozpatrzenia przez lubelski WSA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski