MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z sądu w Lublinie: Pozorowali handel złotem i srebrem. Prokuratura oskarża ich o udział w tzw. karuzeli podatkowej

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Ponad 8 mln zł – o taką kwotę uszczuplony został skarb państwa przez członków grupy zajmującej się pozorowanym obrotem złotem i srebrem
Ponad 8 mln zł – o taką kwotę uszczuplony został skarb państwa przez członków grupy zajmującej się pozorowanym obrotem złotem i srebrem unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Ponad 8 mln zł – o taką kwotę uszczuplony został skarb państwa przez członków grupy zajmującej się pozorowanym obrotem złotem i srebrem. Na trop tzw. karuzeli VAT wpadli pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie. Akt oskarżenia przeciwko 26 osobom został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie.

26 osób usłyszało 172 zarzuty – to efekt wspólnego śledztwa Prokuratury Regionalnej w Lublinie i lubelskich funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. W poniedziałek akt oskarżenia przeciwko członków grupy został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Na trop nieprawidłowości pracownicy UKS w Lublinie natrafili w 2015 r. W sierpniu tego roku dyrektor urzędu zawiadomił prokuraturę o wynikach kontroli podatkowej przeprowadzonej wobec przedsiębiorcy z branży jubilerskiej z Lublina.

Karuzela podatkowa
Kontrola wykazała, że od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. podatnik ten zaewidencjonował w księgowości swojej firmy łącznie 112 faktur dotyczących nabycia blachy oraz granulatu złota bądź srebra od sześciu dostawców z całego kraju. Łączna wartość towarów przekroczyła 54 mln zł. W kwocie zawierało się ponad 10 mln zł podatku VAT. Zdaniem śledczych, transakcje były fikcyjne, a wystawione faktury tzw. puste.

Równolegle z zakupami, od stycznia 2014 do stycznia 2015 r. wspomniana firma dokonała sprzedaży złota lub srebra na rzecz podmiotu z Belgii. W roku 2014 i styczniu 2015 łączna wartość jej dostaw do odbiorcy belgijskiego wyniosła blisko 12 mln euro. Z tytułu tych transakcji podmiot gospodarczy wystawił łącznie 39 faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką VAT 0proc.

„Powyższy proceder służył do nierzetelnego rozliczenia podatku VAT, tj. uzyskania jego zwrotu. Wypłata ostatniej transzy została wstrzymana decyzją UKS w Lublinie” - informuje Prokuratura Regionalna w Lublinie.

Mechanizm działalności przedsiębiorstwa śledczy zakwalifikowali jako tzw. karuzelę podatkową. W proceder zaangażowanych miało być kilkanaście firm z całej Polski. Celem karuzeli było uzyskanie jak największych zwrotów podatku VAT poprzez pozorowany obrót złotem i srebrem. Miało to doprowadzić do uszczuplenia podatku VAT w kwocie ponad 8 mln zł. Jednocześnie narażono budżet państwa na uszczuplenie w wysokości 2,1 mln zł.

5,5 mln zł zabezpieczenia
Lista zarzutów jest wobec oskarżonych jest długa. Wśród nich m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenie nieprawdy, wyłudzenie podatku VAT wielkiej wartości, pranie brudnych pieniędzy i liczne przestępstwa karnoskarbowe.

W Lublinie posadzą nowe drzewa i krzewy w centrum, ale koszt...

Wraz z aktem oskarżenia do sądu przekazano także zabezpieczenia majątkowe, których kwota przekroczyła 5,5 mln zł. Zabezpieczeniami objęto udziały w spółkach, pojazdy oraz nieruchomości.

W trakcie śledztwa wobec 18 podejrzanych zastosowano tymczasowy areszt. Za kratkami nadal przebywa 6 osób. Pozostali podejrzani wpłacili poręczenie majątkowe, zostali objęci dozorem policji i mają zakaz opuszczania kraju.

Groźba wysokiej kary
Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za udział w takiej grupie – do 5 lat pozbawienia wolności. Do 10 lat więzienia grozi za wyłudzanie podatku VAT wielkiej wartości i pranie brudnych pieniędzy. Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów zagrożone są karą do 8 lat więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski