MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z termomodernizacji zrezygnował co trzeci z nas, bo jest za droga. Część Polaków wciąż nie wie, co to słowo znaczy

Redakcja RegioDom
Redakcja RegioDom
Termomodernizacja najczęściej kojarzy się Polakom z ociepleniem ścian, ale to pojęcie jest znacznie szersze.
Termomodernizacja najczęściej kojarzy się Polakom z ociepleniem ścian, ale to pojęcie jest znacznie szersze. 123RF.com
Na termomodernizację zdecydowało się w ostatnich latach 42 proc. Polaków – wynika z raportu Grupy Atlas. Motywacją była zwykle chęć poprawy komfortu cieplnego oraz uzyskania oszczędności przy ogrzewaniu. Wiele osób musiało jednak zrezygnować z takiego remontu z powodu braku pieniędzy. Są też osoby, które pojęcia „termomodernizacja” w ogóle nie znają.

Spis treści

Termomodernizacja za droga dla wielu Polaków. Ale jej brak też kosztuje

Jak Polacy rozumieją pojęcie „termomodernizacja” i czy ją przeprowadzają? Postanowiła to zbadać Grupa Atlas, zaś wyniki zebrano w raporcie „Zimno, cieplej, gorąco… Co Polacy wiedzą o termomodernizacji?”. Wyniki okazały się bardzo ciekawe – w ciągu ostatnich 5 lat 42 proc. badanych przeprowadziło prace termomodernizacyjne. Były to najczęściej osoby z terenów wiejskich oraz osoby z wyższym wykształceniem. Jako główną motywację badani podawali chęć poprawy komfortu cieplnego (69 proc.) i uzyskania oszczędności (60 proc.). Co czwarty badany przystąpił do prac z powodu problemów z wilgocią lub z przyczyn ekologicznych.

Jednocześnie jednak aż co trzeci badany zrezygnował z termomodernizacji z uwagi na koszt. Przypomnijmy, że szacunkowy koszt ocieplenia domu to obecnie od 200 do 400 zł za m kw. (może być jednak wyższy w zależności od zakresu prac).

– Odpowiedni czas na termomodernizację przypada wiosną i latem, ponieważ tego typu prace mogą wymagać częściowego wyłączenia instalacji grzewczej. Właśnie z uwagi na początek sezonu Grupa Atlas postanowiła sprawdzić, co o termomodernizacji wiedzą Polacy, czy widzą w niej korzyści oraz szansę na ograniczenie zużycia energii w swoich domach, a jeśli się na nią nie decydują, to z jakiego powodu – mówi Paweł Kisiel, prezes zarządu Grupy Atlas.

Rezygnacja z termomodernizacji z przyczyn finansowych jest oczywiście zrozumiała, jednak warto pamiętać, że jej brak również kosztuje, i to słono. Trzeba bowiem pamiętać, że z nieocieplonego budynku uciekają ogromne ilości ciepła, co przekłada się na większe zużycie opału i wyższe koszty ogrzewania. Straty ciepła są jeszcze większe, jeśli budynek ogrzewa przestarzały piec węglowy.

– Osoby, których głównym źródłem ciepła jest centralne ogrzewanie zasilane kotłem na węgiel, zanotowały w aż 64,3 proc. przypadków wzrost kosztów ogrzewania o ponad 300 proc. – podaje raport Heat Decor omawiający minioną zimę.

Tymczasem według ekspertów firmy ISOVER kompleksowa termomodernizacja domu typu kostka pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet 10 700-12 800 zł rocznie. Już samo ocieplenie dachu to rachunki za ciepło niższe o 1500 zł.

Słowa „termomodernizacja” część osób w ogóle nie rozumie. Inni widzą w niej tylko ocieplenie ścian

O termomodernizacji wciąż piszą media, dlatego nie dziwi, że aż 81 proc. osób badanych przez grupę Atlas podało, że rozumie to pojęcie. Jak się jednak okazuje, każdy rozumie je trochę inaczej. Zapytani o to, czym jest termomodernizacja, Polacy najczęściej podawali, że chodzi o:

  • ocieplenie ścian – 69 proc.,
  • ocieplenie dachu – 57 proc.,
  • wymiana stolarki okiennej – 57 proc.,
  • inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE) – 57 proc.,
  • wymiana pieca – 50 proc.,
  • wymiana instalacji grzewczej – 50 proc.,
  • ocieplenie podłóg – 42 proc.,
  • modernizacja wentylacji i klimatyzacji – 33 proc.

Były też jednak osoby, które nie umiały wyjaśnić, czym jest termomodernizacja. Takiej odpowiedzi udzielił aż co trzeci badany z wykształceniem podstawowym. Dla porównania wśród osób z wyższym wykształceniem znajomość tego pojęcia zgłosiło aż 90 proc. badanych.

Polaków zapytano też o popularny system ociepleniowy o nazwie „system ETICS”. Tu badanym było już dużo trudniej udzielić odpowiedzi. Tylko 15 proc. ankietowanych umiało wskazać, że chodzi o ocieplenie ścian zewnętrznych. Lepiej było wśród osób, które niedawno przeprowadzały termomodernizację – tu o systemie ETICS słyszał co piąty badany.

– System ETICS jest kompletnym zestawem materiałów do wykonania ociepleń – zapewnia pełną i sprawdzoną kompatybilność wszystkich elementów składowych, co jest szczególnie istotne w trakcie kolejnych lat eksploatacji systemu. Poprawia nie tylko estetykę fasad, ale wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia budynków, a także przyczynia się pośrednio do poprawy jakości powietrza poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną – wyjaśnia Łukasz Kulczycki, kierownik działu rozwoju produktów Grupy Atlas.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z termomodernizacji zrezygnował co trzeci z nas, bo jest za droga. Część Polaków wciąż nie wie, co to słowo znaczy - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski