Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za brak dowodu rejestracyjnego i OC mandatu już nie będzie

Michał Dybaczewski
Lubelski taksówkarz Andrzej Stasiak cieszy się ze zmiany
Lubelski taksówkarz Andrzej Stasiak cieszy się ze zmiany Małgorzata Genca
Kierowca, który będzie podróżował bez dowodu rejestracyjnego samochodu i polisy OC nie musi już obawiać się mandatu. Ta istotna zmiana obowiązuje od poniedziałku 1 października.

Nowelizacja ustawy prawa o ruchu drogowym spowodowała, że OC i dowód rejestracyjny można zostawić już w domu. - Czekało na to wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki tym zmianom nieco ułatwiamy im życie - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy - dodaje.

A jak tę zmianę oceniają lubelscy kierowcy?

- Wprawdzie ja i tak wszystkie dokumenty wożę ze sobą, to zmianę oceniam zdecydowanie na plus, bo jeśli z samochodu korzysta kilka osób to w końcu zniknie odwieczny problem: gdzie jest dowód rejestracyjny? - uważa Andrzej Stasiak, lubelski taksówkarz.

- No wreszcie, tyle się o tym mówiło i w końcu się doczekałem. To przede wszystkim zmiana ułatwiająca życie, szczególnie mojej żonie, bo wiele razy wracała do domu po dowód, a nawet dostała mandat za jego brak - zaznacza pan Zygmunt, mieszkający przy ul. Kompozytorów Polskich.

Jak zatem policja sprawdzi dane, które zawiera papierowa wersja dowodu rejestracyjnego i OC? Są one gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która od dawna jest udostępniana organom np. policji podczas kontroli drogowej.

- Policjant podczas kontroli dzięki specjalnym komputerom zamontowanym w radiowozie sprawdzi dane kierowcy - mówi Robert Koźlak z lubelskiej policji.

Jeśli podczas kontroli okaże się, że samochód nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, wówczas policja odnotuje ten fakt w systemie informatycznym.

Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak w trakcie dotychczasowych kontroli - pokwitowanie.

Co w przypadku stłuczki, czy brak OC nie będzie problemem? - Od teraz można poprzestać na spisaniu wspólnego oświadczenia. Takie oświadczenie powinno zawierać dane osobowe sprawcy kolizji oraz pokrzywdzonego, adres, informację o marce pojazdów, numery rejestracyjne i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowe - mówi Piotr Liwszic, specjalista ds. ochrony danych. - Posiadając numer rejestracyjny samochodu, możemy sprawdzić numer jego polisy czy nazwy zakładu ubezpieczającego. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego gdzie po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu otrzymamy natychmiast informacje o tym, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC. Otrzymamy także numer polisy, markę samochodu, nazwę i adres zakładu ubezpieczającego. Do tej właśnie firmy powinniśmy skierować nasze żądanie o naprawę naszego samochodu wraz z oświadczeniem sprawcy stłuczki lub kolizji - dodaje Liwszic.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że mimo zmian dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Dowód rejestracyjny i OC okażą się także konieczne jeśli kierowca będzie prowadził auto zarejestrowane poza Polską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski