Za nami finałowe zawody z cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski w pływaniu

Cykl pływackich zawodów Arena Grand Prix Pucharu Polski w sezonie 2021/22 dobiegł końca. W klasyfikacji generalnej finałowych zawodów, które odbyły się na 50-metrowym basenie Aqua Lublin, triumfowali Aleksandra Polańska (UKS GOS Raszyn) i Dawid Wiekiera (Wodnik 29 Tychy).

Polańska w trakcie dwóch dni zmagań wygrała aż cztery konkurencje. Była najlepsza na 100, 200, 400 i 800 m stylem dowolnym. Do tego została sklasyfikowana na drugim miejscu na 50 m stylem dowolnym. Za trzy najlepsze starty zgromadziła 2432 pkt, wyprzedzając Adelę Piskorską (2343 pkt) i Julię Maik (2275 pkt).

Z kolei Wiekiera w zestawieniu punktowym zwyciężył pierwszy raz w swojej karierze sportowej. Dorobek 2496 punktów pozwolił mu wyprzedzić zawodników G-8 Bielany Warszawa: Adriana Jaśkiewicza i Pawła Uryniuka.

Gospodarzy – AZS UMCS Lublin reprezentowali między innymi Klara Kowalska, Paula Żukowska, Jan Hołub, Jan Adamczyk oraz Jakub Rynkiewicz.

Najlepiej spisała się 17-letnia Klara Kowalska, która dwukrotnie stawała na podium. Lublinianka wygrała zmagania na 200 metrów stylem motylkowym, natomiast na 400 metrów dowolnym była druga. Srebro wywalczyła także inna zawodniczka akademików – Paula Żukowska, w konkurencji 400 metrów zmiennym.

Wśród panów dwa razu w czołowej "trójce" finiszował zaś Jan Adamczyk: na 200 i 400 metrów stylem zmiennym. Z kolei raz na podium zmagania ukończył Jakub Rynkiewicz, który zajął drugie miejsce w rywalizacji na 1500 metrów stylem dowolnym.

Jan Hołub zajął ponadto dwa czwarte miejsca, w wyścigach na 100 i 200 metrów stylem dowolnym. Do podium zabrakło mu odpowiednio 0.02 i 0.06 sekundy.