Sieć sklepów Żabka wycofuje produkty z zawartością wołowiny. Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso nie było poddane badaniu poubojowemu. Tak orzekł lekarz weterynarii. Żabki wycofują produkty ze sprzedaży i apelują do klientów, aby ich nie jedli, tylko zwrócili w sklepie. Sprawdź, jakich produktów nie należy spożywać.

Sieć sklepów Żabka wydała komunikat:

"W związku z decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii informujemy, że wycofujemy ze sprzedaży produkty z obecnością wołowiny: Cheeseburger wołowy Szam Amm z numerem partii 515/C/1 i terminem przydatności do spożycia 18/02/2019, z numerem partii 553/C/1 i terminem przydatności do spożycia 19/02/2019, z numerem partii 581/C/1 i terminem przydatności do spożycia 20/02/2019 oraz Kiełbaski z wołowiną XL z numerem partii 676/1 i terminem przydatności do spożycia 17/11/2019, z numerem partii 780/1 i terminem przydatności do spożycia 20/11/2019, producenta Konspol HOLDING Sp. z o. o. Produkty są wycofane ze względu na prawdopodobieństwo obecności mięsa niepoddanego badaniu poubojowemu."

Klienci mogą zwrócić te produkty w sklepach Żabka i Freshmarket. Klienci otrzymają zwrot pieniędzy za zakupy tych produktów.

- Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie mogą wynikać w związku z zaistniałą sytuacją. Działanie firmy Żabka Polska podyktowane jest troską o bezpieczeństwo Konsumentów i najwyższą jakość oferowanych produktów - informuje w komunikacie Żabka Polska.

Firma Konspol Holding przekonuje, że nie ma dowodów świadczących o tym, że partia mięsa zakupiona przez nią pochodziła z partii skażonej. Wiadomo tylko, że Konspol kupił mięso z rzeźni, które trafiło tam z ubojni, gdzie inspektorzy weterynaryjni nie przeprowadzili badań. Firma wydała komunikat:

"Konspol zdecydował się na natychmiastowe wycofanie partii towaru zawierającego mięso z tej ubojni dostarczone do klientów i zatrzymanie pozostałej partii w magazynie do czasu kontroli weterynaryjnej. [...] Konspol jest bardzo zaniepokojony faktem, iż w naszych produktach mogły znaleźć się składniki nie odpowiadające najwyższym standardom bezpieczeństwa"

Konspol wycofał wszystkie produkty zawierające mięso wołowe z ubojni, w której nie było badań. Wycofane zostały produkty:

Kiełbaska z wołowiną XL (nr partii 676/1), Kiełbaska z wołowiną XL (780/1), Cheeseburger wołowy 165g (515/C/1), Cheeseburger wołowy 165g (553/C/1), Cheeseburger wołowy 165g (581/C/1), Frankfurterki z wołowiną 280g (822/1), Frankfurterki z wołowiną 280g (973/1), Pierożki Chinkali 240g (530/C/1/28), Burger wołowy 240g (764/I), Burger wołowy w bułce 170g (582/C/1), Burger wołowy w bułce 170g (557/C/1), Burger wołowy w bułce 170g (421/C/1), Burger wołowy w bułce 170g (518/C/1), Burger wołowy 240g (631/I), Tortilla z wołowiną 250g (785/I), Tortilla z wołowiną 250g (821/I), Tortilla z wołowiną 250g (785/I).

Żabka Polska zapewnia, że inne produkty zawierające wołowinę są bezpieczne dla zdrowia. Takie produkty dostarcza do sieci kilkanaście podmiotów. Wszyscy dostawcy posiadają certyfikowane systemy zarządzania jakością. Potwierdzili, że nie współpracowali z firmami zajmującymi się nielegalnym pozyskaniem surowca wołowego.

- Poza partiami produktów precyzyjnie wskazanymi w informacji na naszej stronie internetowej, klienci mogą bezpiecznie kupować produkty zawierające wołowinę w sklepach Żabka. Inspekcja weterynaryjna nie zakwalifikowała innych produktów jako źródła potencjalnego zagrożenia. Należy pamiętać, że produkty zostały wycofane prewencyjnie, nie ma żadnych dowodów świadczących o tym, że partia mięsa wołowego zakupiona przez naszego dostawcę pochodziła z partii skażonej. Rzeźnia, od której mięso zakupił producent nie została jednak przebadana przez inspektorów weterynaryjnych - wyjaśnia biuro prasowe Żabka Polska. - Dostawca zdecydował się na natychmiastowe wycofanie partii towaru zawierającego mięso z tej ubojni dostarczone do swoich klientów i klientów indywidualnych. Takie zachowanie świadczy o chęci zachowania wysokich standardów w zakresie odpowiedzialności naszego dostawcy.

Żabka Polska przekonuje, że znaczna część produktów została wycofana z poziomu magazynów centralnych. Pozostałe produkty są zwracane przez sklepy. Współpraca z dostawcą będzie kontynuowana, ale wprowadzone zostaną dodatkowe elementy kontroli.

Zobacz też: