Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrakło empatii

Małgorzata Szlachetka
Anna Kurkiewicz
Poranny kurs autobusu nr 31, Lublin. Mężczyzna na wózku inwalidzkim chce wjechać do środka centralnymi drzwiami. Metalowy podest rozkłada mu jeden z pasażerów, za to kierowca ze swojej kabiny komentuje głośno, że przecież przegubowy autobus będzie za pięć minut.

Za chwilę kierowca jest już przy środkowych drzwiach, ewidentnie sprawia wrażenie niezadowolonego z tego, że ktoś samowolnie rozłożył podest. Problemem ma być to, że teraz drzwi się nie zamkną, więc nie pojedziemy dalej. Mężczyzna rzuca przy okazji, że on przecież nie ma przy sobie narzędzi do prostowania metalu. Dochodzi do krótkiej wymiany zdań z pasażerami.

I tu dzieje się coś ważnego: pasażerowie autobusu, jak jeden mąż, stają po stronie pana na wózku inwalidzkim. Zadają kierowcy narzucające się w tej sytuacji pytanie: Czy niepełnosprawne osoby mają nie jeździć autobusami? I dlaczego, skoro w pojeździe jest wyznaczone miejsce dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim?

Finał jest taki, że kierowca mówi, że dalej nie pojedzie. W tej sytuacji wszyscy wysiadają. Pasażer na wózku inwalidzkim po raz kolejny korzysta z pomocy innego współpasażera, który rozkłada dla niego pochylnię. Wiele osób z przerwanego kursu wsiada do autobusu jadącego z tyłu. Tutaj sytuacja jest zupełnie inna. Kierowcy linii nr 26 nie trzeba zachęcać ani napominać, od razu staje przy drzwiach, żeby rozłożyć pochylnię, a potem pomaga wjechać na nią pasażerowi na wózku. To samo powtarza się w momencie, kiedy ta osoba wysiada.

Jakie wnioski płyną z tej historii? Ewidentnie zawiódł czynnik ludzki. Konkretnemu człowiekowi zabrakło empatii. Prawdopodobnie nie zastanowił się, jak będzie się czuła osoba niepełnosprawna w sytuacji, w jakiej została postawiona. Obywatelską postawą wykazali się za to pasażerowie autobusu, bez wahania stając w obronie słabszego.

I jeszcze jedno. Procedury w tym przypadku są jasne, co potwierdza Zarząd Transportu Miejskiego, sprawujący kontrolę nad przewoźnikami miejskiej komunikacji w Lublinie. Kierowca ma obowiązek pomóc osobie niepełnosprawnej w zajęciu miejsca, opuszczeniu pojazdu albo uruchomieniu pochylni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski