Zachęcają do podzielenia się wspomnieniami. Muzeum na Majdanku uruchamia specjalny telefon

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Dzielenie się wspomnieniami wojennymi, doświadczeniami z innego okresu lub dodawanie sobie otuchy poprzez rozmowę
Dzielenie się wspomnieniami wojennymi, doświadczeniami z innego okresu lub dodawanie sobie otuchy poprzez rozmowę Archiwum
Dzielenie się wspomnieniami wojennymi, doświadczeniami z innego okresu lub dodawanie sobie otuchy poprzez rozmowę. Oto cele „Telefonu pamięci” skierowane głównie do seniorów przez Państwowe Muzeum na Majdanku.

- Pozostawanie w domu przez długi czas z powodu epidemii koronawirusa jest szczególnie trudne dla ludzi samotnych, zwłaszcza seniorów. Z myślą o nich ruszamy z akcją „Telefon pamięci” - podkreśla Katarzyna Boraca z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Muzealnicy zapraszają do rozmowy zarówno o przeszłości, jak i teraźniejszości. Można podzielić się swoimi wspomnieniami wojennymi, doświadczeniami z innego okresu naszych dziejów lub po prostu porozmawiać, by wzajemnie dodać sobie sił i otuchy.

- „Telefon pamięci – muzeum rozmawia z seniorami” to infolinia dla osób, które chcą też dowiedzieć się czegoś o historii Państwowego Muzeum na Majdanku, jego zbiorach i działalności. Zachęcamy naszych odbiorców, aby przekazywali swoim rodzicom i dziadkom kontakt do nas: 81-710-28-69 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 - informuje Katarzyna Boraca.

Państwowe Muzeum na Majdanku jest pierwszą na świecie instytucją upamiętniającą ofiary II wojny światowej. W ubiegłym roku muzeum i podległe jej oddziały w Bełżcu i Sobiborze odwiedziło 312 tys. osób. To prawie 100 tys. więcej niż rok wcześniej.

W 2019 r. muzealne archiwum wzbogaciło się o 155 darów. Wśród nich dokumenty i pamiątki po byłych więźniach, fotografie, korespondencja, kartki pocztowe i grypsy obozowe, a także kubek porcelanowy z sygnaturą „Victoria Waffen SS” oraz chustka byłej więźniarki. Większość została przekazana przez dzieci oraz wnuki byłych więźniów. Łącznie zbiory muzealne liczą ponad 320 tys. obiektów.

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego Państwowe Muzeum na Majdanku wraz z oddziałami w Bełżcu i Sobiborze przeszło w tryb pracy zdalnej. Muzealnicy pracują z domów. Interesanci mogą kontaktować się z muzeum telefonicznie lub e-mailowo.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie