Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018. Kiedy będzie widoczne i ile będzie trwać?

lub
Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które możemy zaobserwować, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc znajdą się w odpowiedniej konfiguracji. O jaki układ chodzi? Otóż nasza planeta musi być pomiędzy gwiazdą a Księżycem w pełni.

Zaćmienie Księżyca 2018: Kiedy i gdzie oglądać najdłuższe zaćmienie od 100 lat?

Nadchodzące zaćmienie Księżyca ma potrwać prawie dwie godziny, będzie najdłuższe od 100 lat. Najlepsze jednak jest to, że wszystko będzie niemal idealnie widoczne z każdego obszaru Polski. Oby tylko pogoda dopisała.

Już w piątek, 27 lipca od godziny 21.30 będziemy świadkami niesamowitego zjawiska astronomicznego. Ma trwać 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Data pełni i zaćmienia Księżyca zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. Faza całkowita potrwa do godz. 23.13, ale potem czeka nas jeszcze faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Zaćmienie będzie częścią jeszcze jednego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, w tym dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego. Ale zaćmienie połączone z pełnią to nie tylko niezwykłe zjawisko na niebie, ale i wyzwanie dla naszych emocji.

Dlaczego warto zobaczyć zaćmienie Księżyca?

Kolejne zaćmienie Księżyca w takim systemie będzie miało miejsce dopiero za 105 lat. Dodatkowym atutem, aby zobaczyć nadchodzące zaćmienie jest fakt, że Księżyc znajdzie się wówczas w apogeum, czyli będzie najbardziej oddalony od Ziemi. Jest to o tyle ważne, że w takiej konfiguracji stanie się dla nas najmniejszy i dłużej będzie znajdować się w cieniu planety.

W trakcie lipcowego zaćmienia Księżyca będzie widoczny bardzo jasny i czerwony Mars. Tej nocy przypadać będzie jego opozycja - znajdzie się dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. Trzy dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku

Ludzie często błędnie szacują, że zjawisko zaćmienia Księżyca jest częstsze niż zaćmienie Słońca. Nic bardziej mylnego. Wyobraźcie sobie, że na przestrzeni 365 dni może dojść od dwóch do nawet pięciu zaćmień Słońca przy maksymalnie trzech zaćmieniach Księżyca. Bywa też tak, że w ciągu roku proces ten może w ogóle nie wystąpić. Błędne wyobrażenie o częstotliwości występowania obu tych zjawisk ma również fakt, że zaćmienie Księżyca jest łatwiejsze do zaobserwowania, bowiem w tym przypadku Księżyc musi znajduje się nad horyzontem. W przypadku Słońca zjawisko to jest widoczne tylko w pasie węższym od 300 km dla zaćmień całkowitych.

Zaćmienie Księżyca co warto przygotować

Jeśli już teraz myślicie o przygotowaniu się do zaćmienia Księżyca, warto zaopatrzyć się w lornetkę, aparat fotograficzny (najlepiej z teleobiektywem) czy teleskop.

Kiedy będzie zaćmienie Księżyca?

  • 27.07.2018 (zaćmienie całkowite),
  • 21.01.2019 (zaćmienie częściowe)
  • 16.07.2019 (zaćmienie częściowe),
  • 5.06.2020 (zaćmienie częściowe),
  • 5.07.2020 (zaćmienie częściowe),
  • 3.11.2020 (zaćmienie częściowe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski