MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaczynają budowę parku na górkach czechowskich. Zobacz wizualizację

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Wizualizacje wykonawcy
Ścieżka pieszo – rowerowa łącząca Czechów ze Sławinem, która przetnie w poprzek górek czechowskich oraz plac zabaw dla dzieci. Do końca roku ma być zrealizowany pierwszy etap budowy parku na dawnym poligonie na Czechowie. Co później? Nie wiadomo, będzie to zależało od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„Park górki czechowskie” taką roboczą nazwę nosi przyszły ogólnodostępny teren rekreacyjny jaki ma powstać na obszarze dawnego poligonu na Czechowie. Łącznie ma mieć ok. 75 hektarów powierzchni. W środę zaprezentowano jak będzie wyglądał pierwszy etap inwestycji.

- W pierwszym etapie powstanie łącznik między ul. Poligonową a ul. Koncertową, który połączy dwie dzielnice: Czechów i Sławin i przeprowadzi użytkowników terenu w bardzo przystępny sposób – mówi Piotr Szkołut, architekt krajobrazu, który odpowiada za projekt parku.

„Łącznik” to ścieżka pieszo–rowerowa. Będzie miała ok. kilometra długości i 3 metry szerokości. – Trasa meandruje, co dostarcza dodatkowych walorów krajobrazowych – dodaje Szkołut.

W połowie ścieżki ma powstać plac zabaw dla dzieci. Będzie miał ok. 500 metrów kwadratowych powierzchni. Znajdą się na nim m.in. zjeżdżalnie, tunele, huśtawki, hamaki.

- Ścieżka będzie oświetlona, wzdłuż trasy pojawią się elementy małej architektury m.in. ławki, kosze – dodaje Zbigniew Dymowicz, dyrektor inwestycji TBV.

Trwają jeszcze prace projektowe. – W przyszłym tygodniu złożymy wniosek o pozwolenie na budowę. Chcemy aby jeszcze w tym roku mieszkańcy mogli skorzystać ze ścieżki – dodaje Dymowicz.

Park powstanie na terenach miasta. Grunt o powierzchni ok. 77 ha odkupiło od TBV niemal rok temu. Kosztował ratusz 1 zł. Był to element „transakcji wiązanej”, w której gmina zobowiązała się do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego górek czechowskich. Chodziło o umożliwienie budowy na ok. 25 ha osiedla mieszkaniowego.

Procedury z planem utknęły jednak w miejscu. Ratusz zrobił co prawda pierwszy krok do realizacji porozumienia i doprowadził do przyjęcia - w lipcu 2019 r. - „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina”. W oparciu o studium sporządzany jest plan zagospodarowania. A studium dawało „zielone światło” do budowy boków na górkach czechowskich.

Uchwałę zaskarżył jednak wojewoda lubelski. A Wojewódzki Sąd Administracyjny w grudniu ub. r. uchylił część uchwały. Ratusz złożył skargę kasacyjną do NSA. I czeka na wyrok.

- Nie znamy jeszcze terminu rozprawy – mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Wyrok NSA określi czy miasto będzie mogło „dotrzymać” swojej części umowy z TBV. W przeciwnym razie deweloperska spółka będzie mogła odzyskać od miasta sprzedany mu teren. Czy TBV będzie chciało tak zrobić? – Ciężko jest mówić jakie będą nasze dalsze kroki. Musimy poczekać na to, jaki zapadnie wyrok w NSA – twierdzi Krzysztof Klimkowski, pełnomocnik TBV.
W umowie z miastem TBV zobowiązało się, że park wybuduje na własny koszt. Zadeklarowało, że wyda na ten cel co najmniej 10 mln zł. Pierwotne zapisy mówiły, że park miał być gotowy do końca 2020 r. Zastrzegały jednak, że termin może się przesunąć o tyle o ile przedłużą się procedury administracyjne dotyczące przyjęcia nowego planu zagospodarowania górek czechowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski