Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” 2024. Kiedy wypadają? Zobacz, skąd wzięły się te nazwy i czy czekają nas przymrozki

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jaka będzie pogoda w maju? Wielu działkowców obawia się przymrozków.
Jaka będzie pogoda w maju? Wielu działkowców obawia się przymrozków. pixabay.com/congerdesign
„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” w kalendarzu są dobrze znane ogrodnikom, działkowiczom i rolnikom. Czy pogoda w połowie maja nas zaskoczy? Te dni oznaczają przypływ chłodniejszego powietrza, co nie zawsze wróży dobrze dla posadzonych już roślin; wahania aury mogą wpłynąć też na prace w ogrodzie. Kiedy konkretnie wypadają zimne dni i ile trwają? Skąd wzięły się ich nazwy?

Spis treści

Kiedy wypadają „zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka”?

W połowie maja na przestrzeni lat pojawiały się przymrozki. Takie zjawisko jest charakterystyczne dla krajów środkowej Europy. Potocznie, ten okres spadku temperatur, nazywamy „zimnymi ogrodnikami”. Przypadają na 12-14 maja. Z kolei falę chłodu kończy „zimna Zośka” z 15 maja.

Skąd wzięły się te nazwy? Trzy imiona w tle

Określenia zakorzeniły się w naszej kulturze. Na wsiach obserwowanie przyrody i wierzenia mają moc. Nazwy pochodzą od patronów Kościoła katolickiego. 12 maja wspominamy św. Pankracego, 13 maja św. Serwacego, 14 maja św. Bonifacego, z kolei 15 maja św. Zofię. O słynnych „ogrodnikach” krążą też ludowe przysłowia, m.in. „Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata” i „Pankracy, Serwacy, Bonifacy - źli na ogród chłopacy”.

Co ciekawe, wspomniani ogrodnicy nie mają ze sobą nic wspólnego, podobnie nie łączy się ich też z pogodą i klimatem. Patroni zostali przypisani do określenia ze względy na zbieżność kalendarza liturgicznego z występowaniem przymrozków.

„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka”. Prognoza pogody na maj

Aura nie raz potrafiła płatać figle i słoneczne dni zastąpić krótkim okresem zimna. Prognozy pogody na maj na ten moment są łaskawe. Według synoptyków drastyczne spadki temperatur nam nie grożą, a jeśli już, to w nielicznych regionach. Modele wskazują, że temperatura w porównaniu z ubiegłymi latami utrzyma się na poziomie normy wieloletniej. Podobnie przedstawia się sytuacja związana z opadami atmosferycznymi. Ich suma nie przekroczy normy z lat 1991-2020.

Maj to miesiąc, w którym nasze balkony i ogrody otoczone są wieloma roślinami. Część z nich nie jest odporna na mróz, dlatego wielu ogrodników z przyspieszonym biciem serca obserwuje, czy pojawią się przymrozki. Na szczęście tegoroczne warunki pogodowe nie powinny w znacznym stopniu zaszkodzić krajowemu rolnictwu.

Jeśli zapowiadane jest ochłodzenie, rabaty i grządki, na których rośliny rozpoczęły już wegetację, należy osłonić cienką, białą agrowłókniną. Trzeba jednak pamiętać o tym, by po nastaniu ocieplenia lub w ciągu słonecznego dnia okrycie zdjąć lub je rozchylić, czytamy na stronie Polskie Związku Działkowców.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski