Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadanie było ciężkie, bo skierowane jest do młodzieży. Startuje program Akademia Miasto

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Miasto nie zwalnia i rusza z kolejną inicjatywą. Teraz głos oddaje młodzieży, która będzie miała wpływ na tworzenie przyszłości Lublina przyjaznego także dla osób młodym wieku.

- Doświadczenie, które zdobywaliśmy w ostatnim czasie, przenosimy teraz do najmłodszych mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę, że być może jest to najtrudniejszy projekt, który realizujemy, ponieważ musi być adresowany w taki sposób, by młodzi ludzie chcieli w nim uczestniczyć i widzieli sens w angażowanie się w sprawy Lublina. Dodatkowo pozwoli to na budowanie relacji i więzi z miastem oraz odpowiedzialności za jego rozwój. Dzięki temu razem będziemy tworzyć przyszłość miasta naszych wspólnych marzeń - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublin.

Celem działań w ramach programu Akademia Miasto jest opracowanie gotowych scenariuszy lekcji edukacji obywatelskiej poprzez przetestowanie przygotowanych materiałów w szkołach i na uczelniach. Zajęcia przybliżą młodym informacje o podejmowanych decyzjach i ich wpływie na Lublin. Dowiedzą się m.in. jakie możliwości rozwoju daje im miasto, jak mogą na nie wpłynąć. Nabór placówek potrwa do 12 października.

– Efektem programu będą gotowe scenariusze, które mogą posłużyć jako podstawa do przeprowadzenia zajęć zachęcających młodzież do włączenia się w dedykowane im aktywności. Przygotowując materiały skupiliśmy się na tematach ważnych dla naszego wspólnego życia w mieście – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina.

Do udziału w Adademii miasto mogą zgłaszać się uczniowie od 10 do 30 roku życia, w grupach liczących od 10 do 30 osób.

– Skupimy się na tym, aby zajęcia były atrakcyjne oraz dostarczały użytecznej wiedzy. Udział w nich jest bezpłatny i nie wymaga od osób uczestniczących i placówek żadnych przygotowań. Jedyne czego potrzebujemy to przestrzeni do poprowadzenia zajęć – podkreśla Dariusz Figura, prezes Fundacji TEAM Teatrikon.

Scenariusze dostępne będą w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej. Grupy, które zgłoszą się do projektu, wybiorą jeden z 10 przygotowanych tematów. Zajęcia potrwają od 17 października do 13 listopada. Na koniec materiały znajdą się na stronie Miasta Lublin i Fundacji TEAM Teatrikon.

Na bazie działań i doświadczeń Akademii Miasto zdobytych w 2022 i 2023 miasto planuje uruchomić miejski program edukacji obywatelskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski