MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o borówkę amerykańską latem. O tym musisz pamiętać jeszcze w lipcu i podczas upałów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Katarzyna Laszczak
Latem nie tylko zbiera się owoce borówki amerykańskiej, ale także trzeba zadbać o krzewy.
Latem nie tylko zbiera się owoce borówki amerykańskiej, ale także trzeba zadbać o krzewy. Katarzyna Laszczak
Borówki amerykańskie często uprawiamy w ogrodach. I choć główne zabiegi pielęgnacyjne przypadają na wiosnę, nie można ich zaniedbywać latem. Sprawdź, co trzeba zrobić w lipcu, żeby borówki dobrze rosły i miały dużo dorodnych i słodkich owoców.

Spis treści

Co lubi borówka amerykańska?

Borówka amerykańska, czyli borówka wysoka, jest niezwykle popularna w ogrodach. Trzeba jednak pamiętać, że ta roślina ma pewne, bardzo specyficzne wymagania. O jej potrzeby musisz zadbać już podczas sadzenia. Bardzo ważne jest zapewnienie:

  • kwaśnej ziemi (o niskim odczynie, pH 3,5 do 4,8), najlepiej próchniczej/torfowej,

  • słonecznego miejsca.

Ważna jest też coroczna pielęgnacja, szczególnie wczesną wiosną, kiedy przycina się krzewy oraz zaczyna stosować nawozy – zakwaszające oraz bogate w azot. Dowiedz się więcej: kiedy i jak przycinać borówkę amerykańską oraz jakie stosować nawozy.

Wczesnym latem borówki zaczynają owocować i wtedy zajmujemy się głównie zbiorami. Ale również w tym czasie trzeba pamiętać o pielęgnacji tych krzewów, szczególnie jeśli jest gorąco i nie pada.

Koniecznie pamiętaj o podlewaniu borówki amerykańskiej

Najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać latem, jest podlewanie borówki. Ta roślina ma duże zapotrzebowanie na wodę. Jeśli będzie miała jej za mało, wytworzy małe owoce i w niewielkiej liczbie. A dojrzewające, będą kwaśne i niesmaczne (pamiętaj, że owoce borówki dojrzewają nierównomiernie przez dłuższy czas, więc potrzebują wody na bieżąco). To również bardzo ważne w przypadku młodych krzewów, które jeszcze nie owocują.

O podlewanie trzeba dbać również wiosną, jeśli jest sucha, co niestety zdarza się coraz częściej. Borówkę warto sadzić w miejscach, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych. Jeśli nie masz takich warunków w ogrodzie, tym bardziej musisz pamiętać o nawadnianiu.

Jak podlewać borówkę amerykańską latem?

Przestrzegaj tych kilku zasad, szczególnie podczas upalnej pogody:

  • krzewy podlewaj rano lub wieczorem, gdy jest najchłodniej,

  • podlewaj glebę, nie lej wody po liściach,

  • jednorazowo dostarcz solidnej dawki wody – na jeden krzew jest to od 5 do 10 litrów.

Jak często podlewać borówki?

Zaleca się robić to raz na tydzień, ale wiele zależy od temperatury oraz ziemi. Podlewaj krzewy, gdy wierzchnia warstwa ziemi trochę przeschnie (gleba nie może być ciągle mokre). W czasie upałów może być potrzebne częstsze nawadnianie. Najlepsza do podlewania borówki jest deszczówka.

Ściółkowanie borówki amerykańskiej i inne sposoby na skuteczne nawodnienie

W utrzymaniu wilgotnej gleby pomoże ściółka. Do ściółkowania borówki idealnie nadaje się kora sosnowa oraz trociny drzew iglastych.

Sadząc krzewy, możesz uformować też płytkie zagłębienie wokół ich podstawy. Dzięki temu woda nie będzie spływać na boki.

Warto również zastosować szczepionkę mikoryzową, która m.in. poprawia to, jak roślina czerpie wodę z podłoża. Dowiedz się, co to jest mikoryza i jak zaszczepić nią borówkę. Z tego samego powodu trzeba pamiętać o nawożeniu (wpływa ono nie tylko na rozwój naziemnej części rośliny, ale także korzeni, którymi czerpie wodę).

Na utrzymanie wody wpływa także ziemia. Między innymi dlatego borówki najlepiej sadzić w próchniczej oraz torfowej.

W przypadku większych upraw wygodne jest zastosowanie nawadniania kropelkowego krzewów.  

Nawożenie borówki amerykańskiej latem

Główne nawożenie borówki przypada na wiosnę (nawozy azotowe) oraz jesień (nawozy z fosforem i potasem). Niektóre nawozy trzeba jednak stosować kilka razy w roku. Pamiętaj, że nawozy azotowe można stosować tylko do końca lipca.

W czerwcu-lipcu możesz podać zalecaną przez producenta dawkę nawozu wieloskładnikowego. Pamiętaj, żeby borówki zasilać nawozami przeznaczonymi właśnie dla nich, albo ogólniej – roślin kwaśnolubnych.

 

Źródła

  • Metodyka integrowanej produkcji borówki wysokiej, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Warszawa 2023

  • Krupa, T., Wczesne borówki, działkowiec 2017/5, 34-35

  • Żuber, S., Nawadnianie, działkowiec 2024/6, 34-35

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błędy przy aranżacji salonu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski