Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o swój kręgosłup. Można zgłosić się do programu profilaktycznego

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Mimo pandemii pacjenci mogą skorzystać z wielu programów czy badań, aby się upewnić, że są zdrowi
Mimo pandemii pacjenci mogą skorzystać z wielu programów czy badań, aby się upewnić, że są zdrowi unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Bez kolejek, za darmo i profesjonalnie. Mimo pandemii pacjenci mogą skorzystać z wielu programów czy badań, aby się upewnić, że są zdrowi. Chodzi na przykład o ból kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów czy boreliozę.

Szpital przy Jaczewskiego prowadzi program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa. Z bezpłatnego wsparcia mogą skorzystać osoby pełnoletnie i pracujące, które mieszkają w woj. lubelskim lub podlaskim i skarżą się na dolegliwości bólowe kręgosłupa trwające ponad trzy miesiące.

- Cały czas zgłaszają się do nas różni pracodawcy. Są to głównie pracownicy umysłowi z różnych instytucji, urzędów, sądów, placówek leczniczych, którzy mają siedzący tryb pracy. Mamy oczywiście też pulę miejsc dla osób indywidualnych, każda osoba pracująca, która odczuwa ból kręgosłupa może się do nas zgłosić - informuje Katarzyna Bublewicz-Guzy z SPSK4.

Łącznie w programie może wziąć udział ponad 1,4 tys. pacjentów. W tej chwili zajętych jest 155 miejsc. Pierwszym krokiem jest wypełnienie przez osoby chętne dwóch kwestionariuszy przesiewowych, które oceniają stan zdrowia i możliwość udziału w projekcie. Wśród kryteriów wykluczających jest m.in. przebyta choroba nowotworowa, uraz kręgosłupa, leczenie operacyjne kręgosłupa, choroby autoimmunologiczne.

Szpital im. Jana Pawła II w Zamościu otrzymał nowe respirato...

- Uczestnicy projektu najpierw odbędą wizytę u lekarza medycyny pracy, który podejmie decyzję w sprawie dalszej ścieżki postępowania. Jeśli jest to konieczne zleca dodatkowe badania laboratoryjne czy obrazowe. Następnie po zakwalifikowaniu do programu, pacjent może wziąć udział w warsztatach rehabilitacji ruchowej. Są to praktyczne ćwiczenia z fizjoterapeutą w trakcie których są prezentowane rodzaje ćwiczeń, jakie należy wykonywać przy konkretnych dolegliwościach bólowych np. odcinka lędźwiowego czy szyjnego. Warsztaty trwają cztery godziny, natomiast po trzech miesiącach są powtarzane, żeby fizjoterapeuta sprawdził postęp i skuteczność wykonywania tych ćwiczeń przez pacjentów - wyjaśnia Katarzyna Bublewicz-Guzy.

Szefowa Zakładu Fizjoterapii zaznacza, że siedzący tryb pracy powoduje, że coraz więcej osób zgłasza intensywne bóle kręgosłupa.

- Dlatego po pierwsze powinniśmy nauczyć się prawidłowo siedzieć przed monitorem. Należy też pamiętać o przerwach, by na chwilę wstać i się porozciągać czy zrobić kilka skłonów. To powinno być normą, chodzi o to, żebyśmy w przyszłości nie byli kalekami. Zadbajmy teraz o nasze zdrowie na emeryturze - tłumaczy dr n. med. Anna Krawczyńska, kierownik Zakładu Fizjoterapii SPSK4.

Szpital przy Jaczewskiego prowadzi wciąż także badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Z badań diagnostycznych skorzysta prawie 2400 osób w wieku od 18 do 65 lat, u których lekarz rodzinny podejrzewa RZS. Po wstępnych badaniach w przychodni, pacjent zostaje skierowany do reumatologów w SPSK4, gdzie odbywa się pogłębiona diagnostyka. Zaś Instytut Medycyny Wsi w Lublinie prowadzi badania w kierunku boreliozy dl osób aktywnych zawodowo. Z oferty badań mogą skorzystać wszystkie osoby, nie tylko te należące do grup podwyższonego ryzyka, jak leśnicy, rolnicy, myśliwi. Program potrwa do końca tego roku. Aby zgłosić chęć udziału należy wypełnić kartę zgłoszeniową, która znajduje się w przychodni lub na stronie internetowej IMW.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski