Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby w wypadku samochodowym. Czy należy się konkubentowi?

materiał partnera

Zadośćuczynienie jest świadczeniem, wyrównującym krzywdę, którą jest śmierć osoby najbliższej. Jego celem jest złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią bliskiego i pomoc pokrzywdzonemu w dostosowaniu się do zmienionej, w związku z tak tragicznym zdarzeniem, jego sytuacji życiowej. Wiele osób pozostających w związkach niesformalizowanych pyta o to, czy w sytuacji śmierci konkubenta są uprawnione do dochodzenia zadośćuczynienia.

Krąg uprawnionych do uzyskania zadośćuczynienia

Art. 446 § 4 kodeksu cywilnego stanowi, iż uprawnionymi do zadośćuczynienia są najbliżsi członkowie rodziny zmarłego, jednakże szczególny nacisk kładzie się na więź uczuciową, zatem konkubina jako osoba pozostająca w najbliższych relacjach ze zmarłym zasadnie mogłaby występować o zadośćuczynienie (tak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 13 kwietnia 2005 r., sygn. akt IV CK 648/04).

Od kogo dochodzić zadośćuczynienia?

W sytuacji, gdy osoba najbliższa dozna śmierci w wypadku samochodowym, sprawca będzie odpowiadał na zasadzie winy (art. 415 kodeksu cywilnego), zatem rościć o zadośćuczynienie można od sprawcy zdarzenia.

Podmiotem właściwym będzie zwykle towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym właściciel pojazdu zawarł obowiązkową umowę ubezpieczenia dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani - na podstawie przepisów prawa cywilnego - do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Roszczenie takie musi być uzasadnione, aby takie było należy: udowodnić winę sprawcy, wykazać krzywdę, wykazać, iż osoba ubiegająca się o zadośćuczynienie pozostawała w bliskiej relacji ze zmarłym. Poszkodowany może samodzielnie zgłosić powstałą szkodę lub skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Kancelaria prawnicza wyręcza swoich klientów w większości czynności prawnych. Poszkodowany korzystając z ich usług nie musi posiadać wiedzy prawnej i umiejętności negocjacyjnych, tak niezbędnych przy uzyskiwaniu świadczeń odszkodowawczych.

Terminy przedawnienia

Roszczenie o zadośćuczynienie, co do zasady, przedawnia się po trzech latach, licząc od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Zdarzenia drogowe ze skutkiem śmiertelnym są jednak w przeważającej części przypadków kwalifikowane jako przestępstwo. To z kolei powoduje, że roszczenie o zadośćuczynienie niezależnie od innych okoliczności przedawnia się z upływem 20 lat od dnia zdarzenia. Od tej zasady są pewne wyjątki na korzyść pokrzywdzonych. Roszczenie nie może przedawnić się wcześniej niż po 3 latach,_gdy najbliższy dowiedział się o szkodzie i obowiązanym do jej naprawienia. Drugi wyjątek to małoletni, dla których roszczenie nie może się przedawnić przed upływem 2 lat od dnia uzyskania pełnoletniości._

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski