W związku z ogłoszeniem stanu epidemii rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań (lokalizacja, adaptacja pomieszczeń, wyposażenie) do utworzenia specjalistycznego laboratorium diagnostyki molekularnej koronawirusa SARS CoV-2.
Powierzył zorganizowanie placówki diagnostycznej prof. Małgorzacie Polz-Dacewicz, kierującej Zakładem Wirusologii UM, pełniącej funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego.
- Nowo powstające laboratorium koronawirusa mogłoby w znaczącym stopniu przyspieszyć i usprawnić diagnozowanie podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2 pacjentów, hospitalizowanych w szpitalach klinicznych UM, Lublina i województwa. Byłoby trzecią w województwie tego typu jednostką - informuje dr Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Przypomnijmy, że obecnie takie laboratoria działają w wojewódzkiej stacji sanepidu w Lublinie oraz w Ośrodku Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych WIHE w Puławach.
- Co istotne, rektor UM, aby wesprzeć laboratorium wirusologiczne Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, oddelegował pięciu pracowników Uniwersytetu Medycznego (w tym 4 diagnostów laboratoryjnych) do pracy przy diagnostyce koronawirusa - dodaje rzecznik UM.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wszystkim krajom zwiększanie liczby testów, co ma przyspieszyć odseparowywanie ludzi zainfekowanych od zdrowych i przerywanie łańcucha zakażeń koronawirusem.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?