Spis treści
Japońska wyspa, której nie można zwiedzić. Jaki jest powód?
Okinoshima to niewielka wyspa należąca do terytorium Japonii, którą oblewają wody Morza Genkai. Administracyjnie podlega pod miasto Munakata w prefekturze Fukuoka, choć w rzeczywistości należy do jednego z tamtejszych kultów i jest jednym z najważniejszych miejsc związanych z japońską religią shinto.
To właśnie jej ogromne znaczenie religijne jest powodem, dla którego zwykli ludzie (a szczególnie turyści) nie mają tam wstępu. W przeszłości zakaz ten dotyczył tylko kobiet, mężczyźni natomiast – wybierani drogą losowania – mogli zjawić się na Okinoshimie zaledwie raz w roku, z okazji corocznego festiwalu. Po wpisaniu wyspy na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2017 roku przepisy zostały dodatkowo zaostrzone, a na jej teren mogą dostać się jedynie naukowcy.
Ląd, na którym nikt nie mieszka. Co kryje się na japońskiej wyspie?
Oficjalnie Okinoshima jest niezamieszkana – poza wysyłanymi na 10-dniowe zmiany kapłanami próżno tam szukać żywej duszy. Sprawia to, że badacze podróżujący na wyspę mogą natknąć się na świetnie zachowane relikty przeszłości – do tej pory znaleziono tam m.in.:
- liczne megality,
- zabytkowe lustra związane z religią shinto,
- płytki ceramiczne,
- średniowieczne monety
- i wiele innych.
Jedynym sposobem na zaspokojenie turystycznej ciekawości są odwiedziny w Muzeum Uminomichi w Munakacie, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć obrazy ukazujące „wnętrze” wyspy w trójwymiarze.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?