Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakażenia szpitalne w woj. lubelskim. Najgroźniejsze są superbakterie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Sanepid odnotował ponad 40 zakażeń bakterią New Delhi
Sanepid odnotował ponad 40 zakażeń bakterią New Delhi Wojciech Wojtkielewicz/archiwum
Dane są alarmujące. Blisko 7 tys. zakażeń szpitalnych odnotował w zeszłym roku sanepid w woj. lubelskim. Coraz więcej bakterii nie reaguje na leczenie antybiotykami, a szpitale nie mają izolatek, chociaż powinny.

- Doskonale widać tę tendencję wzrostową na przykładzie zakażeń wywołanych superbakterią New Delhi. W 2016 roku było ich tylko 9, w 2017 - 41, a w tym roku już ponad 40, choć mamy dopiero październik - informuje Irmina Nikiel, dyrektor lubelskiego sanepidu.

O najpoważniejszych zagrożeniach dotyczących zakażeń szpitalnych dyskutowali we wtorek lekarze, naukowcy i praktycy na konferencji zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie. Skąd się wzięły bakterie lekooporne?

- To stosowanie w nadmiarze antybiotyków przyczyniło się do tego, że bakterie zaczęły się przed nimi „bronić”. A ponieważ antybiotyki dodawane są np. do karmy tuczu czy do żywności albo są sprzedawane bez recepty w Polsce, to zwiększa się liczba bakterii lekoopornych - tłumaczy prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków.

Liczba zakażeń szpitalnych w 2015 roku wynosiła 5,5 tysiąca, a w 2017 roku już blisko 7 tys. Skąd ten wzrost?

- Bakterie, w tym lekooporne, mają szczególną łatwość rozprzestrzeniania się pomiędzy pacjentami, salami chorych, oddziałami i szpitalami. Patogeny najłatwiej się przenosi na dłoniach albo na przyrządach. Dezynfekcja rąk jest warunkiem koniecznym dla personelu szpitalnego, bo to skuteczna profilaktyka zakażeń - przypomina Nikiel.

Inspektor zwraca również uwagę na niedostosowanie lubelskich szpitali do przepisów.

- Szpitale nie posiadają izolatek z węzłem sanitarnym, które pozwalałyby na odizolowanie zakażonego pacjenta od innych chorych. Inspekcja sanitarna co prawda wydaje decyzje nakazujące dostosowanie szpitali do tych przepisów, ale są one często nierealizowane ze względu na braki finansowe. A więc tak długo, dopóki nie zwiększymy finansowania szpitali, aby mogły wykonać nasze zalecenia, trudno oczekiwać poprawy - podsumowuje Irmina Nikiel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakażenia szpitalne w woj. lubelskim. Najgroźniejsze są superbakterie - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski