Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakłady Tytoniowe w Lublinie: Upadłość odroczona

Redakcja
We wtorek sąd odroczył ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Zakładów Tytoniowych w Lublinie. Odrębne śledztwo prowadzi prokuratura.W ZTL jest zatrudnionych ok. 60 osób. Od roku zakłady przy ul. Wrotkowskiej niczego nie produkują. - Obawiamy się, że jeśli decyzja o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej będzie dalej odwlekana, to nie dostaniemy odpraw - skarży się jeden z pracowników, który woli zachować anonimowość.

Sprawa upadłości Zakładów Tytoniowych wróci na wokandę we wrześniu. Niezależnie od wtorkowej decyzji sądu trwa prokuratorskie śledztwo. Przypomnijmy, w maju funkcjonariusze CBŚ Policji zatrzymali pięć osób z zarządu ZTL i spółki zależnej podejrzanych o działanie na szkodę wierzycieli. - Trwa analiza materiału źródłowego. Badamy, czy pieniądze z ZTL były wyprowadzane do spółek siostrzanych - mówi prokurator Andrzej Jeżyński. Chodzi o 1,5 mln euro, które zamiast do wierzycieli trafiały na konta podmiotów powiązanych osobowo i kapitałowo ze spółką. W efekcie ZTL, mimo zablokowanych kont, nadal nie płaciły należności, m.in. na rzecz Izby Celnej.

 Prokurator wziął pod lupę dwie umowy. Jedną Imam E., ówczesny prezes zarządu ZTL, zawarł z zatrudnianym przez swoją firmę prokurentem, drugą  podpisał z członkiem zarządu spółki zależnej. Prokuratura bada, czy na skutek tych działań zarząd spółki nie doprowadził do jej upadku.  - Sprawa jest rozwojowa - przyznaje prokurator Andrzej Jeżyński.

Pracownicy ZTL obawiają się, że los ich firmy wkrótce podzieli Fermentownia Tytoniu Krasnystaw, której zarząd tworzą aktualnie Lionel Loutaty i Akbar Emami, bliscy współpracownicy Imama E. Od pracownika ZTL dowiedzieliśmy się, że ten ostatni jest 85-letnim członkiem rodziny Imama E.

Imam E. wpłacił 500 tys. zł poręczenia i jest na wolności. Może próbować ratować upadające zakłady, ale to nie będzie łatwe. Drugiego czerwca minister rolnictwa i rozwoju wsi zakazał ZTL wytwarzania wyrobów tytoniowych w zakładzie przy ul. Wrotkowskiej. Od  września 2014 roku, ze względu na zaległości w płatności akcyzy, ZTL nie mogły sprzedawać wyrobów tytoniowych z uwagi na cofnięcie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego przez naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie. W styczniu br. decyzję naczelnika podtrzymał dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Zgodnie z prawem, organ prowadzący rejestr producentów wyrobów tytoniowych (Ministerstwo Rolnictwa) cofnął zezwolenie na produkcję.

- Cofnięcie zezwolenia na  prowadzenie składu podatkowego, ze względu na naruszenie przepisów prawa, jest przesłanką obligującą organ prowadzący rejestr do wydania decyzji o zakazie wykonywania działalności gospodarczej - informuje Dariusz Mamiński z biura prasowego resortu.

Amerykański wątek
Sprawa upadłości Zakładów Tytoniowych w Lublinie ma swoje reperkusje za oceanem. Firma doradcza z Bostonu rekomendowała swoim amerykańskim klientom Jamesowi  i Jane Sutow inwestycję w  Biosyntec Polska, spółkę kontrolowaną przez Imama E., która w 2011 r. kupiła ZTL od Skarbu Państwa. 

W latach 2010-2012 James i Jane Sutow za namową swoich doradców zainwestowali w przedsięwzięcie związane z Biosyntec Polska 9 mln dolarów. Inwestycja okazała się niewypałem, więc domagali się zwrotu poniesionych wydatków. Sąd arbitrażowy w kwietniu 2015 r. potwierdził zasadność tych roszczeń. Nie wiadomo jednak, gdzie się podziało  ich 9 mln dolarów. 

Piotr Nowak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski