MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się I etap remontu kościoła ewangelicko-augsburskiego w Lublinie. To jedyna taka świątynia w regionie! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Uroczyste nabożeństwo dziękczynne zwieńczyło I etap remontu kościoła ewangelicko-augsburskiego w Lublinie
Uroczyste nabożeństwo dziękczynne zwieńczyło I etap remontu kościoła ewangelicko-augsburskiego w Lublinie Łukasz Kaczanowski
Uroczyste nabożeństwo dziękczynne zwieńczyło I etap prac renowacyjnych kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Trójcy w Lublinie. Inwestycja pochłonęła ponad 2 mln zł.

Prawie trzy wieki historii

Kościół ewangelicko-augsburski kościół pw. św. Trójcy znajduje się przy ul. Ewangelickiej. Świątynia powstała w latach 1785-1788. Obiekt figuruje w rejestrze zabytków woj. lubelskiego jako cenny przykład architektury klasycystycznej z końca XVIII stulecia.

Remont kościoła trwał ponad rok

Świątynia przez wiele lat nie był poddawana pracom renowacyjno-konserwatorskim. Powód? Brak środków. Sytuacja uległa zmianie w sierpniu 2021 r., kiedy ruszył remont świątyni. I etap robót zakończył się w październiku 2022 r. W związku z finalizacją prac w niedzielę (12 marca) w budynku kościoła sprawowane było uroczyste nabożeństwo dziękczynne.

Zakres wykonanych robót był szeroki. Dach świątyni zyskał miedziane poszycie, a fundamenty izolację przeciwwilgociową. Budynek świątyni został wyposażony w ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo, w kościele wykonano instalacje wewnętrzne: sanitarną, kanalizacyjną, elektryczną oraz przeciwpożarową. Przeprowadzono także wymianę elewacji kościelnej wieży.

Równolegle do remontu kościoła odbywał się I etap prac restauracyjno-konserwatorskich ołtarza oraz częściowa renowacja elewacji zachodniej ściany kościoła, w tym zakrystii.

Ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelickiej, ma nadzieję, że dojdzie także do II części prac restauracyjnych

- Parafia złożyła kilka wniosków do różnych instytucji, m.in. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi głównie o wymianę okien i remont elewacji głównej bryły kościoła - tłumaczy ks. Brudny.

Wspólnota ewangelicko-augsburska w Lublinie liczy 240 osób.

- Jesteśmy jedyną parafią ewangelicko-augsburską w całym województwie. Parafia w Lublinie służy więc ewangelikom z całej Lubelszczyzny - wskazuje ks. Brudny.

Co dla ewangelicko-augsburskiej społeczności oznacza zakończenie I etapu prac renowacyjnych?

- Cieszymy się, że na kolejne lata świątynia została zabezpieczona przed degradacją. Dzięki renowacji kościół częściowo wypiękniał - mówi proboszcz Brudny.

I dodaje, że restauracja kościoła stanowi dla mieszkańców Lublina i regionu sygnał, że parafia ewangelicko-augsburska żyje, rozwija się i z nadzieją patrzy w przyszłość.

- W trakcie remontu zauważyliśmy większe zainteresowanie naszym kościołem. Odnotowaliśmy także wzrost frekwencji podczas nabożeństw. Do kościoła zaglądają turyści, którzy są zainteresowani wielowyznaniowością Lublina. Renowacja przyniosła zatem same pozytywy - zaznacza ks. Brudny.

Koszt I fazy inwestycji wyniósł 2,2 mln zł. Przedsięwzięcie było współfinansowane z funduszy unijnych, budżetu miasta Lublin oraz dotacji Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski