Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakwalifikowani przedsiębiorcy po wsparcie z RPO. LAWP opublikowała listę wnioskodawców

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Łukasz Kaczanowski
Dokładnie 12 698 przedsiębiorców aplikowało o wsparcie finansowe na zwalczanie skutków epidemii koronawirusa. Jednak z pomocy skorzysta tylko część. Wstępną listę firm ubiegających się o środki w ramach RPO opublikowała Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości.

W środę (31 lipca) od godz. 10 do 22 za pośrednictwem systemu informatycznego LAWP przedsiębiorcy złożyli 15850 wniosków. Wnioskowali w sumie o 513 mln zł. To sześć razy więcej niż zakładał projekt. Do rozdania były 74 mln zł, co oznacza, że nie wszyscy zakwalifikują się po wsparcie z RPO.

- W związku z tak ogromnym zainteresowaniem nie będziemy w stanie wszystkim udzielić pomocy. Rozmawiamy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalne, żeby tę alokację zwiększyć, bo potrzeby są ogromne – przyznaje Michał Mulawa, wicemarszałek województwa.

W ciągu czterech sekund od uruchomienia systemu do składania wniosków o wsparcie wystąpiły 2272 podmioty. W tym czasie wyczerpał się budżet projektu. Nadzieję na otrzymanie świadczenia może mieć jeszcze 870 firm, które znalazły się na liście rezerwowej.

Firmy, które znalazły się na wstępnej liście będą teraz informowane o konieczności uzupełnienia dokumentów. Wezwania do poprawy będą wysyłane do przedsiębiorców za pośrednictwem strony LSI2014. Po otrzymaniu wiadomości wnioskodawcy będą mieli trzy dni robocze na uzupełnienie dokumentów.

- Od poniedziałku przystępujemy do oceniania złożonych wniosków, które wyczerpywały 140 proc. alokacji - wyjaśnia Katarzyna Kędzierska, dyrektor LAWP. Dokumenty przejdą ocenę formalną i merytoryczną. Po akceptacji wniosków przedsiębiorcy będą zapraszani do podpisywani umów osobiście w siedzibie LAWP przy ul. Wojciechowskiej. Dyrektor uspokaja przedsiębiorców, którzy przez pomyłkę złożyli więcej niż jeden wniosek, że nie zostaną usunięci z konkursu. Urzędnicy rozpatrzą pierwszy wniosek, a kolejne zostaną automatycznie odrzucone.

Lista dostępna jest na stronie: https://rpo.lubelskie.pl/rpo/wiadomosci/aktualnosci/lista-zlozonych-wnioskow-o-dofinansowanie-w-ramach-naboru-dotyczacy-wsparcia-na-finansowanie-kapitalu-obrotowego-mikro-i-malych/

Synchronizacja zegarów
Wstępne wyniki naboru zostały ogłoszone podczas wideokonferencji na stronie Urzędu Marszałkowskiego. Relację obserwowało około 1300 internautów, którzy zamieścili ponad 240 komentarzy. Wiele osób krytykowało przebieg naboru.

- Przebieg konkursu wskazuje wyraźnie, że rozwiązania przez nasz przyjęte sprawdziły się w stu procentach. Nabór przebiegł bez zakłóceń – twierdzi Arkadiusz Gałązka, zastępca dyrektora Departamentu Cyfryzacji i Usług IT.

Przedsiębiorcy otrzymali możliwość składania wniosku równo o godz. 10. Po przesłaniu formularza wnioskodawca otrzymywał informację potwierdzającą wpłynięcie dokumentów na serwer. Część wnioskodawców uważa, że udało im się wysłać wnioski tuż przed godz. 10.

- Względy czysto technologiczne w zakresie synchronizacji serwera bazy danych i serwera aplikacyjnego spowodowały minimalną różnicę, poniżej 1 sekundy, jeśli chodzi o opóźnienie. Jednak pozostaje to bez żadnego wpływu na prawidłowość i przebieg naboru. Stąd też kolejność na liście złożonych wniosków została wygenerowana automatycznie na podstawie czasu rozpoczęcia przetwarzania danych przez serwer aplikacyjny – wyjaśnia Arkadiusz Gałązka. Dyrektor zastrzega, że różnice w synchronizacji pozostają bez wpływu na prawidłowość i przebieg naboru. Podobnie, jak dwie próby ataku na serwery. Pierwszy nastąpił chwilę przed godz. 10, a drugi tuż po rozpoczęciu naboru.

Uzupełnienie tarczy
Pierwszy nabór wniosków o pomoc dla mikro i małych firm z województwa lubelskiego został unieważniony dwa tygodnie temu. Za pierwszym razem przedsiębiorcy mieli problem z logowaniem się do serwerów LAWP. Zdaniem urzędników, tym razem udało się tego uniknąć.

Część przedsiębiorców krytykuje drugi nabór za stosowanie zasady: kto pierwszy ten lepszy.

- Konkurs został zorganizowany zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Funduszy. W każdym wojewódzkie jest lub będzie realizowany zgodnie z zasadą kolejności zgłoszeń – mówi marszałek Mulawa.

Na pomoc przedsiębiorcom zmagającym się ze skutkami koronawirusa Urząd Marszałkowski przeznaczył już 117 mln zł. To środki, które zostały wygospodarowane na dopłaty do pensji. Kolejnych 156 mln zł w ramach RPO ma zostać przeznaczonych na pożyczki dla firm.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski