Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalew Zemborzycki zmienia zarządcę. Ma być bardziej państwowy

Sławomir Skomra
Zalew Zemborzycki powstał w 1974 roku przy dużym udziale mieszkańców Lublina. Teraz będą nim administrowały WP
Zalew Zemborzycki powstał w 1974 roku przy dużym udziale mieszkańców Lublina. Teraz będą nim administrowały WP Małgorzata Genca
Nie miasto Lublin, ale państwowe Wody Polskie mają się zajmować Zalewem Zemborzyckim i rzeką Bystrzycą. - To złe rozwiązanie - komentuje ekspert.

Odpowiednią decyzję wydał już wojewoda lubelski. - Fizycznie jej jeszcze nie mamy, ale wiemy o jej istnieniu - potwierdza Jarosław Kowalczyk, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, który jest częścią państwowej instytucji Wody Polskie.

To one, a nie jak dotychczas miasto, mają się zajmować zalewem i jego dopływami. Zbiornik jest własnością Skarbu Państwa, ale administruje nim ratusz. To on łoży pieniądze na prace przy zaporze czy płaci za próby oczyszczenia akwenu. - Do tej pory na inwestycje i remonty przy zalewie wydaliśmy około 16 mln zł. Niemal drugie tyle, bo 11 mln zł pochłonie rozpoczęty właśnie remont zapory bocznej - wyliczał w połowie września prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Wtedy właśnie prezes Wód Polskich Przemysław Daca zapowiedział przejęcie zalewu i Bystrzycy.

- To wstyd dla miasta, że przez tyle lat nie potrafiono odwrócić się w stronę rzeki, by wykorzystać ją w sposób rekreacyjny i turystyczny - stwierdził i zapowiedział kompleksowe oczyszczenie zbiornika poprzez spuszczenie z niego wody i usunięcie z jego dna pokładów torfu, który zanieczyszcza wodę i sprzyja kwitnieniu sinic.

Właśnie operacji przejęcia akwenu dotyczy decyzja wojewody, która za dwa tygodnie stanie się prawem.

Kowalczyk informuje, że RZGW jest gotowy do przejęcia.

- Zleciliśmy już firmie zewnętrznej przygotowanie oceny ryzyka, jeśli chodzi o zalew. To ma być kompleksowa analiza stanu obecnego - informuje i zapewnia, że nad sprawą pochyli się sztab ludzi. - Zwrócimy się do osób już wcześniej zajmujących się zalewem, w tym urzędników pana prezydenta - wskazuje.

Jednak według prof. Mariana Harasimiuka z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS to jest zła decyzja i zbiornik powinien pozostać miejski. Ma też zastrzeżenia do zapowiadanego spuszczenia wody. - To koncepcja oparta na jednej analizie, a potrzebne jest kompleksowe podejście do zalewu - ocenia. - Rozumiem przejęcie zalewu w kontekście wyborów i polityki. Angażuje się do tego najcięższą broń, czyli wojewodę, a Wody Polskie po prostu powinny usiąść z panem prezydentem do rozmów o zalewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski