Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Lubelski podświetlony na stałe? (SONDA)

Sławomir Skomra
Zamek od kilku lat jest podświetlany na niebiesko z okazji Światowego Dnia Autyzmu (2 kwietnia)
Zamek od kilku lat jest podświetlany na niebiesko z okazji Światowego Dnia Autyzmu (2 kwietnia) Tomek Koryszko/archiwum
Czy jest szansa, żeby Zamek był atrakcyjnie podświetlony na stałe? - Bardzo bym chciała, ale pieniądze... - wzdycha dyrektor muzeum. A Waszym zdaniem to dobry pomysł? Zapraszamy do dyskusji.

Podczas zeszłorocznej edycji Carnavalu Sztukmistrzów jego widzowie byli zachwyceni widokiem podświetlonych kamienic na Starym Mieście. Mieniły się różnymi kolorami i na Facebooku szybko powstała inicjatywa domagająca się takiego oświetlenia na stałe. Pomysł poparł nawet przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk... i na tym się skończyło.

W tym roku podczas Carnavalu też było kolorowo. Ale jakoś nikomu nie śpieszy się do tego, żeby kamienice miały iluminacje na stałe.

To może Zamek?

Tymczasem coraz częściej można zobaczyć atrakcyjnie podświetlony Zamek. Ostatnio - z okazji Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego - był zielony. Nie było to mistrzostwo świata, ale i tak robiło na przechodniach wrażenie. Jest szansa na to, że Zamek będzie tak ubarwiany na stałe? - Bardzo bym chciała - mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, dyrektor Muzeum Lubelskiego. - Myślałam już o tym wcześniej, podczas innej imprezy, ale muszę pamiętać też o kosztach - dodaje.

Roczny budżet muzeum to 6,3 mln zł, z czego 6,1 mln to płace. - Na inne działania musimy mieć dotacje lub sponsorów - mówi pani dyrektor.

Dariusz Filozof zawodowo zajmujący się oprawą świetlną eventów i koncertów tłumaczy, że to nie muszą być wielkie pieniądze. Weekendową iluminację Zamku można zrobić już za ok. 6 tys. zł.

- Zamek do tego jest idealny. Prostymi sposobami można wyeksponować jego najcenniejsze elementy architektoniczne. Nie wiem, dlaczego nikt do tej pory nie pomyślał np. o wygaszeniu Zamku, wyłączeniu latarni przed nim i umieszczeniu reflektorów na dziedzińcu. Efekt byłby fenomenalny - tłumaczy Filozof.

Dyrektor Mieczkowska-Czerniak nadzieję widzi w sponsorach, ale chciałaby pójść dalej - w mapping. To nie oświetlenie, ale wyświetlanie obrazów 3D na budynku. - Na przykład fresków z Kaplicy Św. Trójcy - rzuca pomysł dyrektor.

Brama się doczeka?

Filozof do ostatniej Nocy Kultury zgłosił projekt mappowania Bramy Krakowskiej, ale okazał się za drogi do realizacji. - Rozmawiam z kilkoma firmami i może to przynieść efekt. Chciałbym zająć się bramą na sylwestra. To odpowiedni czas, żeby pokazać ją na nowo - mówi i dodaje: - Takie projekty wykonuję w wielu innych miastach i chciałbym coś zrobić dla Lublina, żeby go ożywić. Po kosztach - zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski