Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknięty Uniwersytet Otwarty KUL

Klaudia Olender
Klaudia Olender
archiwum
Decyzją nowego rektora KUL działający od prawie 10 lat Uniwersytet Otwarty KUL został zamknięty. Jego likwidacja symbolicznie zbiegła się w czasie z 10. rocznicą śmierci abp. Józefa Życińskiego - „człowieka dialogu i otwartości”.

Uniwersytet Otwarty KUL działał od prawie 10 lat. Jego głównym celem było „otwieranie uczelni na bardzo szerokie grono odbiorców” - dzieci, młodzieży oraz dorosłych i umożliwianie im odkrywania i rozwijania swoich zainteresowań w myśl zasady, że człowiek uczy się przez całe życie. Słuchacze mogli skorzystać z wielu edukacyjnych propozycji m.in. z wykładów „Czwartki z Uniwersytetem Otwartym”, kursów j. włoskiego, niemieckiego czy rosyjskiego, Kursu Wyższej Kultury Religijnej, warsztatów czy szkoleń.
W ramach działań UO odbywały się również ciekawe projekty i programy skierowane dla osób z zagranicy. Na przestrzeni lat UO wypracował współpracę z wieloma instytucjami, a także szkołami, nad którymi obejmował patronat oraz zrzeszonymi w ramach Rodziny Szkół im. JP2.

Jeszcze pod koniec stycznia nowo utworzone Centrum Medialne KUL chwaliło się współpracą z UO w ramach realizacji cyklu nagrań materiałów promocyjnych o charakterze naukowym, przeznaczonych dla uczniów szkół pod patronatem i współpracujących z KUL, dziś UO już nie ma, bo wraz z decyzją rektora KUL został zlikwidowany, a dyrektorka instytucji Anna Tarnowska - Waszak zdjęta ze stanowiska.

- W ramach restrukturyzacji i powołania Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL w zarządzeniu wprowadzonym przez rektora KUL przestaje istnieć Uniwersytet Otwarty KUL, a jego kompetencje, zadania i podjęte działania ma kontynuować inna jednostka funkcjonująca właśnie w ramach Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL – mówi Monika Stojowska, rzeczniczka KUL i tłumaczy, że choć UO przestaje funkcjonować z nazwy, to jego działania będą kontynuowane pod nową "marką". Tak będzie m.in. z kursami językowymi czy „Czwartkami z Uniwersytetem Otwartym”. - Ten cykl miał być wznawiany, ale teraz kontynuacja, zgodnie z zarządzeniem, musiałaby być już prowadzona pod inną nazwą – dodaje.

Likwidacja UO wiąże się również ze zwolnieniem twórczyni i dyrektorki Anny Tarnowskiej – Waszak.
- W zarządzeniu rektora jest zapis, że ulega likwidacji również stanowisko dyrektora UO KUL. Podjęta została decyzja o wypowiedzeniu umowy o pracę – mówi rzeczniczka KUL.

Skontaktowaliśmy się z dyrektorką UO, jednak odmówiła wypowiedzi na ten temat, tłumacząc, że jest w niezręcznej sytuacji. Podobnie pracownicy nie chcieli komentować decyzji, odesłali nas do rzecznika prasowego KUL.

-Smutny koniec Uniwersytetu Otwartego KUL. Po niespełna 10 latach istnienia rektor KUL podjął decyzję likwidacji Uniwersytetu Otwartego i zwolnienia Anny Tarnowskiej-Waszak - twórczyni i wieloletniej dyrektorki UO. Byłem jednym z wielu, którzy z ogromnym szacunkiem patrzyli na podjętą przez zespół Uniwersytetu próbę otwierania KUL na współczesny świat – napisał na Facebooku Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin. - Dziś to już tylko historia – dodał i zauważył, że likwidacja UO KUL symbolicznie zbiegła się w czasie z 10. rocznicą śmierci abp. Józefa Życińskiego.
W podobnym tonie na swojej stronie informację wystosował Uniwersytet Dziecięcy UMCS:
- Z przykrością przyjęliśmy wiadomość o zamknięciu Uniwersytetu Otwartego KUL. Tak jak Uniwersytet Dziecięcy UMCS, powstał w 2012 r. Zrealizował wiele ciekawych projektów. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski