Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamosciopedia.pl, czyli Hetmański Gród w pigułce

Joanna Nowicka naszemiasto.pl
Andrzej Kędziora, autor "Encyklopedii Zamościa" (wersja książkowa i internetowa), jest dyrektorem Archiwum Państwowego w Zamościu
Andrzej Kędziora, autor "Encyklopedii Zamościa" (wersja książkowa i internetowa), jest dyrektorem Archiwum Państwowego w Zamościu Joanna Nowicka
Po dwóch książkowych wydaniach "Encyklopedii Zamościa", jej autor Andrzej Kędziora postanowił wrzucić swoje dzieło do sieci. - W internecie mogę wciąż coś zmieniać, poprawiać. Drażniąca literówka znika w kilka sekund. Niewiele więcej potrzeba na dodanie nowego hasła. Myślę, że nikt mnie już nie zdoła namówić do papieru - mówi dumny ze swojego internetowego "dziecka" Andrzej Kędziora.

Historyk z zamiłowania, z wykształcenia bibliotekoznawca, a na co dzień dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, nie pierwszy raz przygotował kompendium wiedzy o mieście. W roku 2000 i 2012 w księgarniach pojawiły się "Encyklopedie Zamościa" jego autorstwa. W przerwie zdołał napisać i wydać "Encyklopedię Ludzi Zamościa". Jednak wersja internetowa to zupełna nowość. - Trudno powiedzieć od kiedy powstawała Zamościopedia.pl. Materiały gromadziłem i opracowywałem od lat. Jakiś czas po drugim wydaniu encyklopedii, dziennikarz Piotr Rogalski podsunął mi pomysł internetowej wersji. I tak zacząłem tworzyć Zamosciopedię.pl - mówi Andrzej Kędziora.

Koszty uruchomienia strony pokrył sam i - jak mówi - wie, że czeka go więcej wydatków. Sponsorzy, reklamy? - Nie zaszkodziłoby, ale staram się na razie nie robić sobie nadziei - mówi Kędziora. Na razie w technicznych aspektach aktualizowania strony pomaga mu córka. A nowości na Zamościopedii.pl pojawiają się codziennie: - Dużo osób do mnie pisze wskazując na literówki czy sugerując, co mogę uzupełnić. Bardzo mnie to cieszy. Z wieloma osobami nawiązałem kontakt - opowiada z zadowoleniem historyk.

Zamościopedia wystartowała w połowie stycznia. Na razie encyklopedię odwiedziło ponad 600 osób. Internetowe wydanie jest dużo obszerniejsze niż książkowe "Encyklopedie Zamościa" i na bieżąco aktualizowane. Nie brakuje ciekawostek i fotografii. Możemy poczytać o znaczących dla miasta osobach, ważnych wydarzeniach z historii Hetmańskiego Grodu, ale też dowiedzieć się np., która kłódka miłości na zamojskiej kładce pojawiła się jako pierwsza. Zamościopedia podaje, że prowodyrami nowej mody była w 2012 roku para zakochanych - Kasia i Bartek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski