Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamówienia publiczne 2018. Nowość dla 2 milionów wykonawców: teraz wszystkie formalności wyłącznie przez Internet

Anna Serpina-Forkasiewcz/AIP
Anna Serpina-Forkasiewcz, Prezes Zarządu Portal PZP
Anna Serpina-Forkasiewcz, Prezes Zarządu Portal PZP mat. prasowe
Elektronizacja zamówień publicznych dla dostawców instytucji publicznych wystartowała - czy wszyscy są gotowi na jej wdrożenie? Problem dotyczy blisko 2 mln potencjalnych wykonawców prac zlecanych w przetargach.

18 kwietnia wszedł w życie pierwszy etap elektronizacji zamówień publicznych. Przetargi organizowane przez instytucje publiczne o wartości powyżej progu unijnego od teraz powinny być prowadzone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Nowelizacja wymogów przetargowych dotyczy także dostawców instytucji publicznych.

Anna Serpina-Forkasiewcz, Prezes Zarządu Portal PZP
Anna Serpina-Forkasiewcz, Prezes Zarządu Portal PZP mat. prasowe

Podstawowe wymogi elektronizacji

Razem z wejściem w życie pierwszego etapu elektronizacji, wykonawcy mogą spodziewać się dwóch form działania. Pierwsza z nich zakłada obowiązek przesyłania oświadczenia JEDZ za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Dostawcy mogą spodziewać się, że zostaną poproszeni o to, aby dokument JEDZ został zaszyfrowany zgodnie z wytycznymi Urzędu Zamówień Publicznych. Do wykonawcy będzie należało także wybranie narzędzia, w którym ten dokument będzie zaszyfrowany.

Może także zdarzyć się, że zamawiający, którzy przygotowując się do elektronizacji poprzez zakupienie portalu e-usług (komercyjne rozwiązanie, które służy do zapewnienia komunikacji między zamawiającym a wykonawcą), udostępnią gotowe narzędzie dostawcom, którzy za jego pośrednictwem będą mogli składać JEDZ i oferty przetargowe. W każdym przypadku, muszą być oni jednak wyposażeni w podpis kwalifikowany. Należy pamiętać o tym, że powinny nim dysponować wszystkie osoby łącznie reprezentujące spółkę.

Trudności związane z elektronizacją

Podstawowym wymogiem stawianym przed wykonawcami jest konieczność posiadania podpisu kwalifikowanego. W związku z tym, że nie wszyscy nim dysponują, po 18 kwietnia dostęp do jego uzyskania może być utrudniony.
Wykonawcy mogą zderzyć się z tzw. „wąskim gardłem”. W Polsce jest tylko pięciu dostawców podpisów kwalifikowanych i tylko te podmioty mają prawo wydawać podpisy. Wzrost zainteresowania ich usługami wśród zamawiających może wpłynąć na czas oczekiwania na realizację zamówienia - dodaje Anna Serpina-Forkasiewcz, Prezes Zarządu Portal PZP.

Szacunkowa liczba wykonawców w Polsce wynosi aż 2 mln. Bardzo często zdarza się, że są oni reprezentowani przez więcej niż jedną osobę. Oznacza to, że skala problemu związanego z uzyskaniem takiego podpisu w odpowiednim czasie może wzrosnąć.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest różnorodność posiadanych przez zamawiających portali e-usług. W związku z tym, wykonawcy będą musieli zapoznać się z każdą z platformą i nauczyć się jej obsługi, a także prawidłowego składania dokumentów przetargowych za ich pośrednictwem.
Kolejne zmiany będą czekać zamawiających po 18 października, kiedy to wdrożony zostanie drugi etap pełnej elektronizacji zamówień publicznych.

Planujesz kupić lub sprzedać mieszkanie? Od roku ceny idą wciąż w górę a znalezienie mieszkania, zwłaszcza nowego, jest trudne. Dlaczego i co będzie dalej? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamówienia publiczne 2018. Nowość dla 2 milionów wykonawców: teraz wszystkie formalności wyłącznie przez Internet - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski