MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamoyscy mogą odzyskać pałac w Klemensowie (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Pałac w Klemensowie w szacie kolejnych pór roku
Pałac w Klemensowie w szacie kolejnych pór roku Joanna Laskowska/Turystyczne Lubelskie (4)
Jest punkt zwrotny w historii zespołu pałacowego w Klemensowie. Może on wrócić do spadkobierców rodu Zamoyskich, gdy zapłacą 87 628 zł.

19 stycznia zespół pałacowo-parkowy w Klemensowie, własność Skarbu Państwa, został wystawiony na sprzedaż. Jego cena brutto to 8 851 378 zł.

Chodzi o teren o powierzchni 136 ha - poza pałacem i parkiem w zespole jest wiele innych obiektów. Niektóre pełnią funkcję mieszkania - zawartych jest 16 umów najmu z osobami fizycznymi. Sam pałac jest pusty i zamknięty, od kiedy w 2008 r. wyprowadził się stamtąd dom pomocy społecznej. Zespół pałacowo-parkowy jest wpisany do rejestru zabytków od 1967 r.

Czy teraz każdy może sobie kupić pałac w Klemensowie, wybudowany przez Zamoyskich? Nie do końca. - Sprzedaż nieruchomości może nastąpić jedynie na rzecz spadkobierców poprzedniego właściciela nieruchomości - zastrzega Radosław Brzózka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Od rezydencji do Oscara

Pałac w Klemensowie pierwotnie pełnił funkcję letniej rezydencji Zamoyskich. Wybudował go Tomasz Antoni Zamoyski (1707-1752), siódmy ordynat zamojski. Pałac miał być prezentem dla Klemensa, wyczekanego syna ordynata. W ostatnim czasie o tym obiekcie usłyszeli także ci, którzy nie interesują się zabytkami. Bo we wnętrzach pałacu powstawały zdjęcia do oscarowej „Idy”.

Przypomnijmy, że spadkobiercy Zamoyskich od dawna starają się o zwrot majątku odebranego im po wojnie w efekcie reformy rolnej PKWN.

Starostwo zamojskie, które jest obecnym gospodarzem zespołu w Klemensowie, zwróciło się do wojewody z wnioskiem o wyrażenie zgody na sprzedaż zespołu w trybie bezprzetargowym na rzecz spadkobierców Zamoyskich oraz po udzieleniu bonifikaty od ceny sprzedaży. Wojewoda zgodził się, aby spadkobiercy przedwojennych właścicieli kupili pałac i inne budynki w Klemensowie wraz z parkiem za mniej niż 1 proc. ich wartości. W tym przypadku 87 628 zł brutto.

- Z propozycją sprzedaży z bonifikatą wyszli spadkobiercy. To dobre rozwiązanie, żeby pałac nie niszczał - uważa starosta zamojski Henryk Matej. - Nowi właściciele jednocześnie zobowiążą się, że w ciągu trzech lat rozpoczną się prace konserwatorskie. Nie mogą też sprzedać zespołu w Klemensowie przez 10 lat. Jeśli tak się jednak stanie, będą musieli zapłacić 8 851 378 zł - dodaje starosta zamojski. Jest jeszcze jedno zastrzeżenie związane z transakcją. - Warunkiem zawarcia umowy sprzedaży jest złożenie w tej umowie przez nabywców oświadczenia, że zrzekają się wszelkich roszczeń wobec Skarbu Państwa - zaznacza rzecznik wojewody.

Zabytek wymaga remontu

W jakim stanie jest obecnie pałac? Niezbyt dobrym. - Ostatnią kontrolę zespołu przeprowadziliśmy w lipcu 2016 roku. Stwierdziliśmy m.in. miejscowe zawilgocenia. Ubytki tynków i detali na zewnątrz widoczne są gołym okiem - mówi Grażyna Żurawicka, szefowa zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Efektem ubiegłorocznej kontroli był m.in. nakaz remontu lub naprawy rynien w pałacu w Klemensowie, w terminie do końca 2016 roku. - Żadna z tych prac nie zostały wykonana - podkreśla Żurawicka.

Jak to tłumaczy obecny gospodarz zabytkowego zespołu? - Powodem jest zarządzenie wojewody o zbyciu nieruchomości. To spowodowało wstrzymanie prac, bo w takiej sytuacji wydatki z naszego budżetu mogłyby być różnie odebrane - tłumaczy starosta Matej.

W pałacu historyczne są m.in. kominki, stolarka okienna, wystrój biblioteki i częściowo parkiety.

- Miejmy nadzieję, że spadkobiercy Zamoyskich właściwie zadbają o zespół w Klemensowie. Pracy w nim jest bardzo dużo. W pierwszej kolejności, w trybie pilnym, należy zabezpieczyć dachy, aby obiekty nie niszczały dalej - podkreśla konserwator Grażyna Żurawicka. I dodaje: - Nie tylko budynki, ale także zabytkowy park wymagają pilnych prac pielęgnacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski