Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZAPYTAJ LEKARZA | W mojej rodzinie występowały nowotwory głowy i szyi. Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić i jak mogę zapobiegać chorobie?

PG
archiwum
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: [email protected]

W mojej rodzinie występowały nowotwory głowy i szyi. Bardzo się tym niepokoję i zastanawiam, jakie objawy powinny mnie zaniepokoić i jak mogę zapobiegać chorobie?
Doktor Sławomir Okła:
Proszę zwrócić uwagę na chrypkę, trudności z przełykaniem, silny ból gardła, zmianę w nosie, uchu, krwawienia z nosa, białą plamę na śluzówce, zaburzenia mowy, utratę masy ciała, bo wtedy chorobę można jeszcze wyleczyć. Niestety, wiele osób, nawet gdy mają kilkunastocentymetrowy, zewnętrzny guz w okolicy szyi albo wielką ranę na języku dalej nie robią nic. Gdy guz jest mały, można go wyciąć.

W krajach wysoko rozwiniętych, kiedy potrzebna jest niezwykła precyzja, żeby nie oszpecić twarzy, robią to już roboty; potem stosuje się radioterapię i chory ma szansę powrócić do zdrowia. Ale ludzie boją się usłyszeć od lekarza, że coś im dolega. To wielka nieodpowiedzialność, bo w ostatnim stadium tylko 5 procent może przeżyć kilka lat. U nas 60 procent społeczeństwa diagnozowana jest w ostatnich stadiach choroby, a w pierwszym wyleczalność sięga 95 procent. Gdy z nowotworem nic się nie robi, szybko następują przerzuty do węzłów chłonnych, a następnie do innych narządów.

Największym czynnikiem ryzyka jest palenie, gdyż w tytoniu znajduje się czysta trucizna, która w pierwszym rzędzie wywołuje nowotwory tej części ciała. Zachęcam do jak najszybszego rzucenia palenia, kiedy jeszcze można uratować swoje życie. Sam nie wziąłbym papierosa do ust i dziwię się, że ludzie, choć mają tak wymowne zdjęcia na paczkach papierosów, dalej beztrosko palą. Mało kto wie, że rozpuszczanie toksycznych związków dymu tytoniowego w alkoholu prowadzi do ich silnego i długotrwałego wnikania do komórek nabłonka i znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworów złośliwych.

Kolejnymi czynnikami wywołującymi te nowotwory jest pył drzewny i węglowy, infekcje wirusami brodawczaka ludzkiego, przy częstej zmianie partnerów czy używanie tego samego ręcznika, przewlekłe drażnienie śluzówek jamy ustnej przez źle dopasowaną protezę.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ZAPYTAJ LEKARZA | W mojej rodzinie występowały nowotwory głowy i szyi. Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić i jak mogę zapobiegać chorobie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski