Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapytają lublinian jak ma wyglądać miasto za 10 lat. Ratusz przygotowuje Strategię Lublin 2030

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Sektor informatyczny i medyczny – to branże, które mają stać się kołami zamachowymi rozwoju Lublina na najbliższe 10 lat. Co jeszcze? Tego dowiemy się jeszcze w tym roku. A w połowie 2021 r. ma być przyjęta Strategia Lublin 2030.

- Jesteśmy w połowie drogi, na półmetku tworzenia dokumentu, który określi kierunki rozwoju Lublina do 2030 r. – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości UM Lublin.

Tym dokumentem jest Strategia Lublina 2030. Zastąpi obecny dokument, który obejmuje okres do 2020 r.

We wrześniu do 1800 lubelskich domów trafi ankieta dotycząca Lublina. – Pytania będą bardzo zróżnicowane, zebrane informacje pozwolą ocenić potencjał miasta na kolejną dekadę. Będziemy pytali m.in. o ocenę działalności instytucji, o przestrzeń miejską, rynek pracy, edukację – wylicza Piotr Maleszyk z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości UM Lublin. I dodaje: - Nie jest to test, pytanie o wiedzę, ale o opinię, o potrzeby mieszkańców.

Ratusz już zgromadził ok. 12 tys. opinii mieszkańców. Jak opisują miasto? – Wśród mocnych stron wymieniany jest skokowy rozwój miasta w ostatnich latach, który doprowadził do nadrobienia zaległości rozwojowych, bogata oferta wydarzeń kulturalnych, zieleń w mieście, łączenie zalet dużego miasta z doświadczeniem spokoju i kameralności, czy wyjątkowość Starego Miasta i zrewitalizowanego Placu Litewskiego – relacjonuje Sagan.

Ale mieszkańcy widzą też mankamenty. I tych jest sporo. Wśród nich np. duża liczba aut i związane z tym korki, hałas i smog. Zmniejszanie się powierzchni terenów zielonych. – Lublinianie doceniają rozwój miasta, ale też wskazują na zagrożenia jakie ze sobą niesie – diagnozuje Sagan.

Na liście „słabych stron” jest też np. starzenie się społeczeństwa, ograniczona możliwość spędzania czasu wolnego na terenie niektórych dzielnic. – I potrzeba odnowienia, rewitalizacji zdegradowanych terenów. O ile Stare Miasto i pl. Litewski są powodem do dumy to jest wiele obszarów, które taką dumą już nie napawają, np. okolice dworców autobusowych, ul. Lubartowska, ul. Zamojska, ul. Grygowej czy Tatary- wylicza Sagan.

Do końca roku ratusz chce mieć „surowe konkrety”, które zostaną zawarte w strategii. Określi ona m.in. branże priorytetowe. Wiadomo, że na tej liście znajdą się sektor informatyczny oraz branża medyczna wraz z biznesem okołomedycznym. Wiadomo już, że Lublinie nie będzie stawiał na odnawialne źródła energii, co uwzględnia obecnie obowiązująca jeszcze strategia. – Łącznie chcemy mieść cztery - pięć branż priorytetowych (w obecnej strategii jest ich osiem – dop. red.) – mówi Sagan.

Ratusz chce aby Strategia Lublin 2030 została uchwalona w maju lub czerwcu 2021 r.

– Określając wizję i priorytety rozwoju Lublina w kolejnej dekadzie zależy nam, aby tę przyszłość współtworzyło jak najszersze grono osób. Każdy z nas patrzy na swoje miasto z perspektywy własnych potrzeb, planów oraz doświadczeń. Znamy zarówno mocne, jak i słabe strony Lublina, dlatego każdy głos jest niezwykle ważny w budowaniu wizji rozwoju miasta przyszłości – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski