18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapytaliśmy studentów o ich ulubione dania (PRZEPISY)

MSZ
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne sxc.hu
Dobry student to najedzony student. Każdy żak doskonale wie, że z pustym żołądkiem żadnej, choćby najprzyjemniejszej wiedzy przyswoić się nie da. Kiedy kiszki grają nam marsza, a portfel świeci pustkami i nie stać nas na wyprawę do najbliższego baru tradycyjnej kuchni polskiej, aby zasmakować pysznego kebaba, należy zakasać rękawy i gotować samemu. Podpowiadamy jak to zrobić!

Studencka kuchnia obrosła już legendą. Najstarsi profesorowie, którzy kiedyś też przecież byli prostymi żakami pamiętają, że charakteryzuje ją przede wszystkim prostota i taniość. Dania, które jadają zwykle studenci nie są zbyt wykwintne. Są za to bardzo sycące.

Specjalnie dla studentów, którzy z żalem pożegnali domowe obiadki u mamy przygotowaliśmy kilka przepisów, które podpowiedzieli nam lubelscy studenci.

Czytaj nasz serwis studencki STUDENTOWO

Śniadanie - Chlebojaja

Czym są chlebojaja? To proste. W wykwintnych restauracjach nazywane są francuskimi grzankami. To pożywny i niezwykle sycący posiłek, który każdemu studentowi da siłę na cały dzień. Po takim śniadaniu nie będziecie musieli już objadać z kanapek swoich brzydkich koleżanek ze studiów.

Składniki dla 1 osoby:

- chleb
- 2 jajka
- sól , pieprz (opcjonalnie)
- dwie czubate łyżki masła

Przygotowanie - ok. 3 minut.

Jajka należy roztrzepać widelcem na talerzu. Doprawiamy je solą i pieprzem. Tosty moczymy w mieszaninie i smażymy na mocno rozgrzanej patelni, gdzie skwierczy już masło. Smażymy do uzyskania złocistego koloru.

Obiad:

Parówkowy Gulasz

Nie ma można skończyć szkoły bez chociaż jednej lufy w dzienniku. Podobnie nie można skończyć studiów bez zjedzonych parówek. Pysznymi, różowymi, czasem nawet nadziewanymi serem serdelkami Bogobojni katolicy mogą posilać się nawet w piątki, bo jak wszyscy wiemy zawierają one śladową ilość mięsa.

Składniki - dla 2 osób

Składniki:

- 5 sztuk parówek, ryż
- 2 ogórki kiszone, 1 cebula, 3 ząbki czosnek,
- Pół pomidora, pół papryki i pół puszki zielonego groszku
- olej, Sól, pieprz

Przygotowanie - ok 20 minut

Parówki kroimy w plasterki, a warzywa w kostkę. Całość dusimy na oleju, dodajemy pokrojone w półplasterki ogórki, podlewamy odrobiną wody, dodajemy pozostałe składniki, doprawiamy do smaku i mieszamy. Podajemy z ugotowanym ryżem.

Sałatka z zupki chińskiej

Wprawdzie sałatkę z zupki chińskiej podpowiedzieli nam studenci kulturoznawstwa, ale z daleką kuchnią orientu ma ona tyle wspólnego, co podróż PKP z luksusem. Sałatka jest pożywna. Wielu studentów potwierdza, że bywa też smaczna - taki wniosek najczęściej wysnuwali głodni żacy.

Składniki:

- 2 zupki chińskie
- 1 ogórek, 2 duże pomidory, 1 puszka kukurydzy, pół papryki czerwonej
- 2 łyżki majonezu, 1 łyżka ketchupu pikantnego, 150 gram sera

Przygotowanie - ok. 20 minut.

Makaron z zupek rozkruszamy (najlepiej zrobić to, gdy zasuszone kluski są jeszcze w opakowaniu. Wtedy nie będziemy musieli zbierać ich z dywanu). Następnie przesypujemy je w garnek i zalewamy wrzątkiem. Makaron musi zrobić się miękki, ale nie możemy nalać za dużo wody, bo przecież nie robimy zupy, tylko sałatkę. Następnie dodajemy wszystkie przyprawy z opakowań i pokrojone w kostkę pomidory, ser, ogórki i paprykę i kukurydzę. Wszystko mieszamy. Po dodaniu majonezu i ketchupu znowu mieszamy. Jeśli na dworze jest mroźno możemy na kilka minut wystawić miskę z sałatką na balkon, aby smaki się ze sobą połączyły. Uwaga! Miski nie należy spuszczać z oczu. W akademiku jest pełno głodnych studentów, którzy tylko czyhają na taką okazję, a 10 piętro nie stanowi dla nich żadnej przeszkody.

Zupa - Wodzianka

To chyba najtańszy przysmak jakim mogą raczyć swoje podniebienia głodni żacy. Legenda głosi, że przepis opracowali wychudzeni żacy Politechniki Śląskiej, ale danie zadomowiło się także na w naszym regionie.

Składniki:

- kilka kromek czerstwego chleba
- łyżka masła
- sól
- 3 ząbki czosnku

Przygotowanie - ok. 20 minut

Chleb kroimy w duże kostki - najlepiej takie, które później zmieszczą się nam w ustach - i wrzucamy do miseczki. Następnie dodajemy łyżkę masła i posiekany drobno czosnek. Posypujemy odrobiną soli. Całość zalewamy wrzątkiem. Uwaga! Jeśli bawimy się "na bogato" do zupy można dodać kostkę rosołową oraz pokrojoną w kotkę kiełbasę.

Deser - Bananowy song

Lider zespołu Vox podobno już przed laty odkrył przepis na ten pyszny i prosty deser. Podobno największy muzyczny hit zespołu, czyli "Bananowy song" był zainspirowany właśnie tym daniem. Nic więc dziwnego, że urodzony w Zamościu , absolwent UMCS, piosenkarz Witold Paszt śpiewał "Bananowy jest po prostu żywot mój".

Składniki dla 2 osób:

- 2 banany
- lodówka z zamrażarką

Przygotowanie - ok. 2 godzin.

Banany kroimy wzdłuż. Wkładamy do zamrażarki aż zamienią się w pyszne lody. Wyjadamy łyżeczką prosto ze skórki.

A jakie są Wasze sprawdzone studenckie przysmaki?


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski