Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarażą ochotników koronawirusem, by sprawdzić skuteczność szczepionek

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
W wyścigu po szczepionkę na koronawirusa badacze sięgną po niecodzienny środek. Po zaszczepieniu, ochotnicy zostaną zakażeni patogenem, by zbadać na nich skuteczność szczepionki.

Ponad stu wybitnych naukowców, w tym 15 laureatów Nagrody Nobla, wzywa ochotników do zarażenia ich koronawirusem, by sprawdzić, czy szczepionki przeciwko Covid-19 rzeczywiście działają.

Naukowcy podpisali list otwarty do dr Francisa Collinsa, szefa Narodowego Instytutu Zdrowia w USA, wzywając do przeprowadzenia "wyzwań" na ludziach, które ich zdaniem mogłyby przyspieszyć rozwój badań nad szczepionką na Covid-19. W tych badaniach mieliby uczestniczyć zdrowi, młodzi ochotnicy, których zakażono by wirusem, aby sprawdzić czy szczepionka działa i zapobiega infekcji.

Te próby nie są pozbawione kontrowersji, ale organizacja 1 Day Sooner i inni wybitni eksperci twierdzą, że korzyści płynące z takich szybkich testów przeważają nad ryzykiem i wzywają rząd USA do zaakceptowania pomysłu. - Jeśli te próby mogą bezpiecznie i skutecznie przyspieszyć opracowanie szczepionek, istnieją powody za podjęciem wyzwania, co wymaga jednak ważnego etycznego uzasadnienia – zawarto w liście opublikowanym przez 1 Day Sooner, organizację, która opowiada się za takim działaniem.

Naukowcy, którzy podpisali list, w tym dyrektor programu szczepień Covid-19 na Uniwersytecie Oksfordzkim stwierdzili, że takie testy na ludziach mogą dostarczyć informacji znacznie szybciej niż konwencjonalne sposoby badania skuteczności, które trwają miesiące dłużej. - Zamiast czekać na „złapanie” wirusa, ochotnicy byliby celowo poddani działaniu patogenu w kontrolowanych warunkach. Taki test jest nie tylko szybszy niż konwencjonalne badania, ale ma większe szanse na uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań, na przykład czy obecność wirusa w miejscu badania zacznie z czasem zanikać - dodali.

Sygnatariusze listu wywodzą się z różnych dyscyplin: epidemiologii, medycyny, ekonomii i filozofii. Twierdzą, że pandemia Covid-19 musi być pilnie zwalczana na wielu frontach. Trudno jednak sobie wyobrazić ożywienie gospodarcze i społeczne przy braku szczepionki. "Piszemy, aby podkreślić ogromne znaczenie nietypowych badań jako metody pomagającej w opracowywaniu szczepionek".

W liście przypomniano, że prawodawcy w USA już wspierają ten ruch. W kwietniu 35 członków Izby Reprezentantów wezwało amerykańskie organy regulacyjne do rozważenia zezwolenia ochotnikom na zakażenie koronawirusem, aby przyspieszyć testy nad szczepionkami.

Na całym świecie czeka ponad setka kandydatów, którzy mają testować szczepionki, a według Światowej Organizacji Zdrowia 23 kandydatów znajduje się już w fazie badań klinicznych. Istnieje ostrożna zgoda co do tego, że takie testy mogą odegrać dużą rolę w szybkim śledzeniu rozwoju szczepionki na koronawirusa. Dr Francis Collins, mówi, że próby podjęcia takich wyzwań są obecnie na etapie dyskusji, a nie w fazie rozpoczęcia realizacji planu.

Wspomniany list podpisało też 2000 wolontariuszy zorganizowanych przez 1 Day Sooner. Eksperci przypominają, że takich ochotników należy otoczyć szczególną ochroną medyczną.

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że te badania na ludziach będą etyczne, gdy spełniają określone kryteria. Tym ludziom powinno się zapewnić wszelkie środki ochrony, to stosunkowo młodzi i cieszący się dobrym zdrowiem ochotnicy, których powinna chronić opieka medyczna najwyższej jakości, często monitorowana.

WHO twierdzi, że należy w tych testach wziąć pod uwagę zarówno potencjalne indywidualne zagrożenia i korzyści, takie jak uwolnienie do środowiska patogenu, do którego w innym przypadku by nie doszło. Eksperci dodają, że ocena etyczna i naukowa takich nietypowych prób musi być najwyższej jakości i co najważniejsze, autonomia wolontariuszy ma ogromne znaczenie. Oznacza to, że podejmują się wyzwań zgodnie ze swoja wolą, bez jakiegokolwiek nacisku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarażą ochotników koronawirusem, by sprawdzić skuteczność szczepionek - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski