Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasada 5R - fundament zero waste

KL
nadesłane
Prosta instrukcja życia zgodnie z naturą pochodzi od pięciu wyrazów, które w języku angielskim rozpoczynają się na literę R: refuse, reduce, reuse, recycle, a także rot – stąd dobrze nam znany skrót 5R.

Przestrzeganie zasad reguły 5R na co dzień pozwala nakreślić pewne nawyki, które wcielając w działanie zredukują dotychczasowe zanieczyszczenia, a także uchronią nasz przed globalnym kresem. Czym jest strategia 5R? -odpowiadamy w artykule.

Zasada 1

REFUSE - odmawiaj

W sklepie każdy namawia cię do pakowania warzyw, czy owoców, a także końcowych zakupów w plastikowe siatki, w restauracji wręczają ci słomkę do mrożonej kawy, przechodząc po ulicy coraz to kolejna osoba próbuje wetknąć ci ulotkę, a w sklepie odzieżowym promocje są tak oszałamiająco wysokie, że nawet całkowicie zbędna rzecz staje się tą wymarzoną... Uwaga i asertywność powinna być już w tym momencie twoim jedynym trafnym wyborem. Nie przyjmuj rzeczy, których wiesz, że i tak nie potrzebujesz, ponieważ za moment trafią one jedynie do śmietnika, a w metodzie życia zero waste skupiamy się nad tym, aby ograniczyć wytwarzanie śmieci.

Dobrym sposobem przeciwdziałania z rzeczami nam zbędnymi jest po prostu odwrotność pewnych zachowań, w tym: zawsze na zakupy staraj zabierać się swoje siatki wykonane np. z tkaniny, jeżeli kawa bez słomki nie smakuje tak samo to zawsze możemy kupić słomkę zrobioną z metalu, którą będziemy mogli zabrać ze sobą w każde miejsce (nawet do kosmosu), reklamę możemy zamienić w forme online, a uleganie promocjom na racjonalne wykonywanie listy potrzebnych dla nas zakupów.

Zasada 2


REDUCE - ogranicz

Ogranicz przedmioty w swoim otoczeniu, których kompletnie nie potrzebujesz i kupuj tylko te niezbędne dla ciebie. Dzięki tej zasadzie nie tylko pomagamy naszej planecie, ale i również dbamy o nasze oszczędności.

Pamiętaj to co wydaje się nam nagle niezbędne do przeżycia, bo cena została obniżona, czy produkt wygląda nadzwyczaj egzotycznie, po głębszej analizie jest jedynie sztuczną iluzją.

Zasada 3

REUSE - użyj ponownie

Powołując się na czasy naszych przodków możemy stwierdzić, że to od nich powinniśmy uczyć się, jak być zero waste. To oni zamiast wyrzucać zepsute rzeczy odrazu je naprawiali

po to, aby mogły służyć nam jeszcze przez pare lat – dlatego skierujmy się ku temu cennemu zwyczaju i pomimo trudu nie wyrzucajmy, a naprawiajmy. Szkło jest to jeden z fenomenalnych wynalazków, ponieważ pomimo zużycia dżemu, który znajdował się w słoiku, możemy je wykorzystać do ponownego wykonania konfitury lub przechowywać w nim takie rzeczy, jak: przyprawy, pinezki, płatki itp. Jeżeli zmieniamy styl i nasze ubrania się z nim nie komponują to dobrym rozwiązaniem tej sytuacji jest oddanie ich naszemu rodzeństwu, znajomym lub po prostu potrzebującym. Zaś jeżeli wybieramy się na zakupy pamiętajmy o zabraniu swoich pojemników na wędliny, owoce, warzywa itp. , a także siatek wielorazowego użytku. Zaopatrzmy się także w nas niezbędnik do wody- bidon lub czajnik filtrujący.

Zasada 4

RECYCLE - segreguj

Najważniejszym i zarazem najłatwiejszym krokiem ku dobra natury jest odpowiednie segregowanie śmieci (instrukcji, jak je selekcjonować udzielają m.in. urzędy miast). Prawidłowo posortowane odpady należy umieszczać w odpowiednich pojemnikach oznaczonych „szkło”, „plastik” czy „papier”. To zwiększa szansę, że zostaną wykorzystane w produkcji przez firmy, które mają możliwość używania odzyskanych surowców.

Zasada 5

ROT -kompostuj

Kierowanie się strategia rot można zacząć oczywiście od segregowaniu resztek organicznych takich, jak jedzenie. Wyrzucanie odpadów z jedzenia do pojemnika na śmieci zmieszane oznacza, że firmy zajmujące się gospodarką odpadami nie pozbędą się ich w odpowiedni sposób, a to niestety przyczyni się zanieczyszczenia atmosfery gazami cieplarnianymi.

Chcesz pomóc sobie i planecie? Staraj się stosować zasady 5R! Wcielaj je w życie i niech będą twoją rutyną. Na początku zacznij od segregacji- jest to najłatwiejszy sposób na wyrobienie nawyku względem dbania o środowisko, małymi krokami dojdziesz do perfekcji zero waste. Gdy pozbędziesz się nadmiaru rzeczy z otoczenia, nauczysz robić zakupy z listą produktów, których naprawdę potrzebujesz i pakować je wyłącznie do wielorazowych siatek, dopiero wtedy ustal kolejny cel.

Tekst powstał przy współpracy z Katarzyną Atras, uczennicą VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski