Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Ile wynosi, komu i kiedy przysługuje? Na ile jest przyznawany? Rejestracja jako bezrobotny

asz
Zasiłek dla bezrobotnych: ile wynosi, komu się należy i na jak długo jest przyznawany? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych, zanim pójdziesz zarejestrować się w urzędzie pracy.
Zasiłek dla bezrobotnych: ile wynosi, komu się należy i na jak długo jest przyznawany? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych, zanim pójdziesz zarejestrować się w urzędzie pracy. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Zasiłek dla bezrobotnych w marcu 2020 roku pobierało ok. 145,5 tys. osób. To tylko kilkanaście procent wszystkich osób bez pracy w Polsce, ponieważ nie wszystkim należy się zasiłek dla bezrobotnych. Ile wynosi to świadczenie i komu się należy? Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych i na ile jest przyznawany? Sprawdź, jak zarejestrować się jako bezrobotny.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych 2020?

Zasiłek dla bezrobotnych w 2020 roku wynosi nieco ponad 33 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia i jedynie 140 proc. minimum egzystencji. Nie jest to wysoka kwota, ale założeniem było, by bezrobotni byli motywowani do poszukiwania pracy. Ile zatem wynosi zasiłek dla bezrobotnych? W 2020 roku to kwota 861,40 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od stażu pracy:

 • 100 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych otrzymują osoby ze stażem pracy wynoszącym 5-20 lat;
 • 80 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych otrzymują osoby ze stażem pracy 1-5 lat;
 • 120 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych otrzymują osoby z ponad 20-letnim stażem pracy.

Ponadto taka kwota jest wypłacana tylko przez pierwsze trzy miesiące przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych. W kolejnych trzech miesiącach jest ona niższa o ok. 21,5 proc. W poniższej tabeli podano aktualnie obowiązującą wysokość zasiłku dla bezrobotnych:

Staż pracyKwota brutto (pierwsze trzy miesiące)Kwota netto (pierwsze trzy miesiące)Kwota brutto (kolejne trzy miesiące)Kwota netto (kolejne trzy miesiące)
1-5 lat689,20 zł603,17 zł541,10 zł483,49 zł
5-20 lat861,40 zł741,87 zł676,40 zł592,52 zł
ponad 20 lat1033,70 zł880,67 zł811,70 zł701,65 zł

Należy pamiętać o tym, że waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych ma miejsce 1 czerwca. Oznacza to zatem, że:

 • powyższe dane dotyczą okresu od 1 czerwca 2019 r. do 31 maja 2020 r.
 • w tym miesiącu poznamy wysokość zasiłku dla bezrobotnych, która będzie obowiązywać od 1 czerwca 2020 r. do 31 maja 2021 r.

Kiedy jest wypłacany zasiłek dla bezrobotnych?

Wypłata zasiłku dla bezrobotnych jest zawsze za miesiąc z dołu (tj. po zakończeniu danego miesiąca). Jeżeli zasiłek przysługiwał za niepełny miesiąc kalendarzowy, jego kwota jest wyliczana proporcjonalnie.

Na ile jest przyznawany zasiłek dla bezrobotnych? Ile trwa wsparcie z Urzędu Pracy?

Zasiłek dla bezrobotnych nie jest przyznawany na cały czas, w którym pozostajemy niezatrudnieni, bez względu na to, jak długo on trwa. W większości przypadków na zasiłek możemy liczyć tylko przez 6 miesięcy. Przez 12 miesięcy zasiłek dla bezrobotnych mogą otrzymywać:

 • osoby po 50. roku życia, mające przynajmniej 20-letni staż pracy,
 • rodzice samotnie wychowujący dzieci do 15. roku życia,
 • osoby mieszkające w powiecie, w którym stopa bezrobocia jest wyższa niż 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Kiedy się należy?

By otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, nie wystarczy po prostu pozostawać bez pracy. Ubiegając się oto świadczenie, należy spełniać określone warunki. Zasiłek dla bezrobotnych możesz otrzymać, gdy:

 • zarejestrujesz się jako bezrobotny w urzędzie pracy,
 • nie pobierasz zasiłku chorobowego,
 • w urzędzie pracy nie ma odpowiedniej dla ciebie propozycji pracy,
 • w ostatnich 18. miesiącach przez okres co najmniej 365 dni:
 1. byłeś zatrudniony, zarabiałeś przynajmniej minimalne wynagrodzenie i odprowadzałeś składkę na Fundusz Pracy;
 2. świadczyłeś usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, a podstawę wymiaru składek na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne stanowiła kwota nie niższa niż minimalne wynagrodzenie,
 3. opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, a podstawę ich wymiary stanowiła kwota nie niższa niż minimalne wynagrodzenie.

Uwaga! W pkt. 1 nie ma znaczenia wymiar etatu. Nie uwzględnia się także dłuższych niż 30 dni urlopów bezpłatnych.

Rejestracja bezrobotnego. Jak zarejestrować się jako bezrobotny?

Rejestracja bezrobotnego jest podstawą, by móc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Rejestracji można było dokonywać osobiście, ale w związku z pandemią koronawirusa obecnie nie jest to możliwe w żadnym urzędzie pracy. Pozostają jednak inne możliwości, by zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Należy pamiętać, że zarejestrować się jako bezrobotny można najwcześniej dzień po ustaniu zatrudnienia, wykreśleniu działalności gospodarczej z CEIDG bądź utracie prawa do renty.

Rejestracja bezrobotnego online

Najszybciej, najprościej i najbezpieczniej można zarejestrować się jako bezrobotny przez internet. By to zrobić, należy skorzystać ze strony praca.gov.pl. Konieczne jest posiadanie profilu zaufanego bądź podpisu elektronicznego. Na stronie wypełniamy ankietę, a następnie (gdy system uzna, że spełniamy warunki) dołączamy skany niezbędnych dokumentów i możemy wysłać wniosek o rejestrację bezrobotnego.

Rejestracja bezrobotnego w urzędzie pracy

Obecnie niemożliwa jest osobista rejestracja bezrobotnego – koronawirus sprawił, że urzędy pracy nie przyjmują petentów. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z rejestracji online, powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób urząd pracy w naszym powiecie przyjmuje wnioski o rejestrację osób bezrobotnych. Najczęściej urzędy pracy przyjmują dokumenty korespondencyjnie lub wystawiają skrzynki, do których można wrzucać koperty z wnioskami. Każdy urząd pracy może jednak sam ustalić, w jaki sposób przyjmuje dokumenty w czasie pandemii koronawirusa, dlatego trzeba dowiadywać się tego w danej placówce.

Rejestracja bezrobotnego: dokumenty, które musisz złożyć, wnioskując o zasiłek dla bezrobotnych

By zarejestrować się jako bezrobotny i móc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, w urzędzie pracy oprócz wniosku, musimy przedstawić szereg dokumentów. Wymagane są:

 • dowód osobisty,
 • świadectwa ukończenia szkoły,
 • dyplomy, zaświadczenia oraz inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe i ukończone szkolenia oraz kursy,
 • świadectwa pracy,
 • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jeśli dotyczy),
 • jeśli mamy przeciwwskazania do wykonywania określonych prac – dokumenty, które to potwierdzają,
 • zaświadczenie zawierające informację o wysokości zarobków oraz o składkach odprowadzonych na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne – jeśli byliśmy zatrudnieni na niepełny etat bądź na umowę zlecenia.

Dodatkowe dokumenty przy rejestracji bezrobotnego muszą dostarczyć osoby, które prowadziły działalność gospodarczą. Są to:

 • decyzja o uzyskaniu wpisu do CEIDG,
 • decyzja o likwidacji działalności gospodarczej,
 • zaświadczenie z ZUS o okresach opłacania składek na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne wraz z podstawą ich wymiaru,
 • zaświadczenie o okresie zawieszenia działalności gospodarczej – jeżeli do CEIDG zgłoszono wniosek o zawieszenie działalności, a okres zawieszenia jeszcze nie upłynął.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski